S novými profesory a profesorkou FF UK v novém roce

Rok 2022 přinesl Filozofické fakultě UK pětici nových profesorů. Přečtěte si, co je v tomto roce čeká, na co se těší a jaká přání mají pro své studenty. Odpovídali prof. Václav Cvrček, prof. James Hill, prof. Peter Pavúk, prof. Eva Voldřichová Beránková a prof. Jan Volín.


Na co se v roce 2023 těšíte?

Těším se na konec prezidentování Miloše Zemana a doufám, že skončí válka na Ukrajině a nenastane prezidentování Andreje Babiše.

Na čem novém budete pracovat?

Rád bych se v rámci projektu SYRI ve spolupráci s Jiřím Miličkou z našeho ústavu věnoval odrazu covidové pandemie v online médiích, ve spolupráci s Martinou Berrocal z Univerzity v Jeně v Německu bych chtěl detailněji analyzovat 30 let projevů v českém parlamentu, s Mako Fidlerovou z Brownovy univerzity bych rád zkoumal možnosti zjišťování asociací v textech, zejm. na dezinformačních webech, a doufám, že zbude čas i na nějaké další věci, jako třeba na diachronní hrátky s Ondřejem Tichým z Ústavu anglického jazyka a didaktiky a jeho anglickými korpusy.

V čem by měl být rok 2023 lepší než ten předchozí?

Projekt Český národní korpus, do jehož řešení jsem už přes patnáct let zapojen, se v důsledku škrtů v rozpočtu MŠMT na velké infrastruktury dostává do nejsvízelnější situace za dobu své existence. V roce 2023 budeme čelit poklesu na 60 % a v roce 2024 až na 50 % rozpočtu, který potřebujeme. Realisticky tedy nepředpokládám, že rok 2023 bude lepší, spíš bude pekelně složitý, ale věřím, že i tak najdeme způsob, jak v radikálně zúžené podobě existovat a zajistit prostředky na rozvoj v dalších letech.

Co byste vzkázal studentům do nového roku?

Na jedné straně je to výzva k tomu, aby své humanitní vzdělávání nevzdávali, ačkoli to vypadá, že poslední dvě velké krize s námi nemají nic společného – první byla medicínská a druhá je vojenská – obě mají zcela zásadní „humanitní“ rozměr a k oběma mají zcela zásadě co říct ti, kteří se věnují studiu myšlení, kultury, historie a komunikace. Na straně druhé je to výzva k tomu, abychom se neuzavírali v pohodlné krustě humanitních oborů – procházíme významnými technologickými změnami, které se promítají např. do oblasti digital humanities. Celá řada studentů si uvědomuje, že technologie nejsou jejich nepřítel, ale že jim můžou významně pomoct v jejich humanitním bádání, a já bych si přál, aby se tato skupina dál zvětšovala.

Z čeho vychází váš citát, který se objevil v PF Filozofické fakulty UK na rok 2023?

Představa, že lingvistika by neměla být jedním z intervenujících činitelů, ale spíše pozorovatelem jazykového vývoje, je v lingvistice už delší dobu. V českém prostředí ji přede mnou v obměněné podobě vyslovili už Petr Sgall, František Čermák či Zdeněk Starý. Formulace z fakultního PF pochází z Konceptu minimální intervence z roku 2008, což je můj pokus o formulaci programového stanoviska, jak takové neutrální pozice pro lingvistiku dosáhnout a jak se v takovém prostředí lingvisté mají chovat. V době publikování byl Koncept přijat poměrně kriticky, z různých aktuálních polemik si nicméně odnáším pocit, že svoji pozitivní úlohu v liberalizaci českého prostředí snad splnil a plní.

Na co se v roce 2023 těšíte?

Na jaro se vším, co přináší akademickému světu i mimo něj.

Na čem novém budete pracovat?

Pracuji na dějinách filozofických pojetí mysli. Je spousta věcí, kterých si všimneme, pouze pokud pozorujeme, kudy se myšlení v průběhu času v tomto odvětví vydalo: například vývoj pojetí nevědomí od Leibnize po Freuda nebo dopad vědecké revoluce na naše chápání mysli a její postavení v přírodě od Locka po Chomského. Je také podivuhodné, že pojem „vědomí“ (conscientia) figuruje v evropské filozofii jen od sedmnáctého století.

V čem by měl být rok 2023 lepší než ten předchozí?

Je to vzrušující doba hlavně pro ty, kteří pracují v oblastech, kde se překrývá filozofie s psychologií. Stále se vzpamatováváme z “velkého rozvodu“ devatenáctého století, kdy šla filozofie a psychologie každá svou vlastní cestou. Nemám pochyb, že nám rok 2023, kdy se tyto dva obory k sobě znovu přibližují – pokud jde o pochopení mysli a vědomí –, přinese nové podněty k zamyšlení. A to ještě víc než předtím.

Co byste studentům vzkázali do nového roku?

Nepřestávejte pracovat s knihami. Jsou to opravdové nástroje učení. Jsme velmi závislí na internetu a jeho vyhledávačích, encyklopediích a videích. Sice nám bezpochyby umožňují zaznamenávat nové myšlenky, ale nejlépe dovedeme tyto myšlenky reflektovat, pokud se s nimi setkáme ve formě knihy.

Z čeho vychází váš citát, který se objevil v PF Filozofické fakulty UK na rok 2023?

Citát pochází z mé nedávno vydané knihy The Notions of George Berkeley. Popisuje rozšířenou domněnku o tom, jak poznáváme naše myslící já a jeho činnosti. Ta tvrdí, že sebeuvědomění je umožněno určitým „vnitřním smyslem“, který je pojatý podle vzorů vnějších smyslů. Představa vnitřního smyslu, jak dokazoval Berkeley, překypuje paradoxy. Když se nám ho povede zavrhnout, dovedeme pak ocenit, že já je něco, co se nám především jeví v našem psychickém konání, než jako co pozorujeme nebo zastupujeme. Právě tento Berkeleyho osvobozující krok je tím, co je podle mě zásadní pro porozumění mysli a subjektivity.

Na co se v roce 2023 těšíte?

Po 9 rokoch vo funkcii riaditeľa Ústavu pro klasickou archeologii FF UK sa doslova teším na to, že sa budem môcť viac venovať odbornej činnosti, na čo by som rád využil aj inštitút tvorivého voľna, tzv. sabatikal. Tiež sa teším na to, že privedieme fakultný projekt KREAS, ktorý nám pomohol sa všestranne rozvinúť, k úspešnému koncu.

Na čem novém budete pracovat?

Práca archeológa je často o dlhodobých projektoch, ktoré sa ale dynamicky vyvíjajú v čase. Rád by som sa preto venoval súhrnným publikáciám svojich projektov na ostrove Samothraké v severnom Grécku a na lokalite Kaymakči v západnom Turecku. V oboch prípadoch ide o spracovanie veľkých súborov keramiky, ktoré nám pomáhajú nielen lepšie datovať sledované vrstvy, ale aj lepšie pochopiť kultúru a každodenný život v dobe bronzovej v egejskej oblasti. Je zaujímavé, ako mnohé problémy a otázky kladené dnes, ako napr. migrácie, alebo hľadanie vlastnej identity ide rovnako skúmať aj pred 4000 rokmi.

Co byste vzkázal studentům do nového roku?

S meniacou sa dobou a s neistými vyhliadkami nie je jednoduché motivovať študentov k špičkovej akademickej práci, ktorá je akoby odtrhnutá od reálneho sveta. Možno to nie je na prvý pohľad jasné, ale aj ako pedagógovia sme stále vystavovaní novým výzvam a z roka na rok nielen aktualizujeme svoje prednášky, ale doslova za pochodu meníme prístupy k výuke, tak aby čo najlepšie odpovedali aktuálnym potrebám neustále sa meniacich študentov v laviciach pred nami. Stále je tu ale ešte niečo ako radosť z poznania a skoro až detektívneho odhaľovania súvislostí. A túto radosť si nesmiete a nesmieme nechať vziať!

Z čeho vychází váš citát, který se objevil v PF Filozofické fakulty UK na rok 2023?

Archeologická odborná literatúra v súčasnosti veľmi nepraje vtipným textom, citát preto pochádzal zo starších skrípt pre študentov. Je to trochu škoda. Náš učiteľ prof. Jan Bouzek bol známy práve vtipnými vsuvkami a odkazmi na literárne diela, či už vo svojich prednáškach, ale aj v odborných publikáciách. Treba ich občas trochu hľadať, občas schované v poznámkach pod čiarou, sú ale tam!

Na co se v roce 2023 těšíte?

Na několik zahraničních přednáškových pobytů (Paříž, Berlín, Varšava, Brusel) a na publikaci z našeho meziuniverzitního grantu o románských literaturách postkoloniálního období.

Na čem novém budete pracovat?

Pevně doufám, že na novém projektu Operačního programu Jan Amos Komenský, a pokud ne, obecně na výzkumu nových trendů v kanadské literatuře psané jak Quebečany tak tzv. prvními národy.

V čem by měl být rok 2023 lepší než ten předchozí?

Finančně bude podle všeho horší, ale snad už nebudeme muset tolik improvizovat při řešení nejrůznějších krizí přicházejících zvnějšku. Fakulta by se pomalu ale jistě mohla začít dávat dohromady, konsolidovat rozpočty a nastavovat lepší podmínky k práci i studiu.

Co byste studentům vzkázala do nového roku?

Nenechte se vystrašit Joelem Schumacherem a jeho filmem Číslo 23 z roku 2007: Třiadvacítka nemusí být špatná, i když je všude kolem, fakt úplně všude…

Z čeho vychází váš citát, který se objevil v PF Filozofické fakulty UK na rok 2023?

Post-antropocénní literaturu v Kanadě rozvíjejí zejména mladé indiánské autorky, které přicházejí s novým pojetím nelidských vypravěčů dystopických románů. Na rozdíl od obvyklé katastrofické produkce jako v Hollywoodu se jejich texty vyznačují absencí patosu, (sebe) ironií a notnou dávkou smyslu pro humor. Taková „mírná apokalypsa v mezích zákona“, která by se Čechům mohla líbit.

Na co se v roce 2023 těšíte?

Mé pracoviště, Fonetický ústav FF UK, má tu čest pořádat v Praze světový fonetický kongres. Je to velké setkání odborníků, které se koná jednou za čtyři roky. Moc se těším na setkání se spoustou zahraničních kolegů i na inspiraci, kterou s sebou do Prahy přivezou.

Na čem novém budete pracovat?

Jak výuku, tak výzkum inovujeme neustále. Jednou z věcí, které vyčnívají nad ostatními, je výzkum prozodických parametrů řeči z hlediska informační struktury výpovědi. Jde o to, jakými zvukovými signály dává mluvčí najevo, že s určitou informací v rámci výpovědi počítá jako se sdílenou, pro adresáta známou, a naopak, která informace má být brána jako nová. Tyto zvukové signály fungují jako taková pojistka proti vzniku nezaregistrovaného nedorozumění.

V čem by měl být rok 2023 lepší než ten předchozí?

Rád bych věřil, že skončí válka za našimi humny spravedlivým mírem a že budeme mít prezidenta, za kterého se už nebudeme muset stydět.

Co byste studentům vzkázali do nového roku?

Přeji vám spokojenost a radost z poznávání věcí. Tím se nejlépe ochráníte před falešnými hodnotami materiálními.

Z čeho vychází váš citát, který se objevil v PF Filozofické fakulty UK na rok 2023?

Jde o myšlenku, kterou se již léta snažím předávat. Jazyk je podle mého chápán v mnoha případech příliš úzce. Ve skutečnosti jde o systém, který těžko pochopíme, pokud ho omezíme na pouhý lexikon a tradičně chápanou gramatiku. Naštěstí si toto uvědomuje nezávisle na mně stále více lingvistů. Vidím v tom velkou naději pro náš obor.


Související články