Jakub Frynta obdržel Literární cenu Jaroslava Golla za svou bakalářskou práci

Student historie na FF UK byl oceněn za svou práci „Nestor Ivanovyč Machno a bolševismus“. Slavnostní předávání proběhlo ve středu 16. listopadu 2022 v Plzni. Cenu uděluje Klub autorů literatury faktu a Fakulta filozofická Západočeské univerzity v Plzni za výjimečné absolventské práce studentů středních a vysokých škol.

V únorové revoluci v roce 1917 se skrývalo mnoho dalších revolucí, které se odehrávaly v „kaleidoskopickém“ procesu s celou řadou forem a výsledků. Jednu z forem představovalo hnutí Nestora Ivanovyče Machna – machnovština – na jihovýchodní Ukrajině v letech 1917–1921 s centrem ve městě Huljajpole. Ztělesňovala jak partyzánské hnutí, tak anarchistické hnutí, jehož politickým rámcem mělo být prosazování zájmů rolnictva. Vzhledem k tomu, že bolševici považovali říjnový převrat za „dominantní“ revoluci, ostatní revoluce byly označovány jako separatistické „destrukce“, které měly bolševismus paralyzovat.

Bakalářská práce pod vedením prof. Františka Stellnera z Ústavu světových dějin FF UK analyzuje ambivalentní vztahy mezi N. I. Machnem – machnovštinou – a bolševiky v letech 1918–1922. Zabývá se také formováním politických názorů Machna a zkoumá jeho postoj k bolševismu. Práce vychází z předpokladu, že vztah Machna k bolševikům byl primárně formován na základě optimistické vize vybudování anarchistické společnosti. Jeho vztahy s bolševiky byly založeny na stejných zájmech spočívajících v porážce Bílé armády, ale v odlišných cílech, které postupně směřovaly k vojenské konfrontaci.

Bc. Jakub Frynta vystudoval bakalářský program historie a nyní je na navazujícím magisterském studiu na Ústavu světových dějin FF UK. Specializuje se na dějiny Ruska a Ukrajiny ve 20. století. Zabývá se zejména problematikou ruských revolucí a sovětizace Ukrajiny během občanské války. V roce 2021 působil jako stážista na Ústavu pro studium totalitních režimů v projektu „Čechoslováci v Gulagu“ a následující rok spolupracoval s Institutem mezinárodních studií Fakulty sociálních věd UK společně s prof. Františkem Stellnerem.

Cenu Jaroslava Golla obdržel také student etnolog dr. Jaroslav Kříž za svou dizertační „České Chicago – etnohistorický pohled na vývoj českého etnika v americkém městě v letech 1852–1945“. O jeho práci se můžete více dočíst zde.