Historik Timothy Garton Ash vystoupí na FF UK s přednáškou „From Post-War Europe to Post-Wall Europe – and Back“

Přednáška britského historika a publicisty se koná 16. listopadu při příležitosti předsednictví ČR v Radě EU a pod záštitou Mikuláše Beka, ministra pro evropské záležitosti ČR. Akce se uskuteční od 10 do 12 hodin v aule Filozofické fakulty UK (P131), nám. Jana Palacha 1/2, Praha 1.

Anotace:

Drawing on the argument of his new book Homelands: a Personal History of Europe, Timothy Garton Ash will explore – with special reference to the legacy of the Velvet Revolution in Prague – how and why Europe descended from the high hopes of the post-1989 era to the depths of the largest war in Europe since 1945.

Timothy Garton Ash je profesorem evropských studií na Oxfordské univerzitě. Zabývá se především moderními a soudobými dějinami střední a východní Evropy a je autorem řady knih, mj. The Magic Lantern: The Revolution of ’89 Witnessed in Warsaw, Budapest, Berlin, and Prague; The File: A Personal History; In Europe’s Name; Facts are Subversive nebo Free Speech: Ten Principles for a Connected World.