Přijďte v sobotu 15. října od 10:00 do 16:00 hodin do areálu pražského Karolina. Jako i v předchozích letech se můžete těšit na množství workshopů a přednášek, které vám přiblíží dobrodružný svět oboru archeologie.
V prostorách nádvoří historického Karolina (vchod z Celetné 20) si budou moci malí i velcí návštěvníci vyzkoušet práci archeologů a antropologů a zároveň nahlédnout do tajů života v pravěku, středověku a egyptském starověku. Program bude doplněn tradičními archeologickými jednohubkami – krátkými pětiminutovými přednáškami na zajímavá témata.
V přednáškách se dozvíte o dokumentaci kostrového hrobu a archeologickém výzkumu nanečisto, originálech i replikách archeologických nálezů, nemocných kostech, práci kováře a výrobě hřebíků, řezání masa pazourkovým nožem, tkaní na karetkách a hřebenových stávcích, barvení pomocí přírodních barviv, rýžování zlata a drcení a mletí obilí. Zazní také informace o staroegyptských hrách, mumifikaci v praxi, každodenním životě v raném středověku, psaní hieroglyfů nebo výrobě parfémů podle starověkých receptur.
Součástí programu bude také velká komentovaná módní přehlídka replik oděvů od pravěku po středověk a výstava fotografií „Archaeocentrum pohledem fotografa“ studentky navazujícího magisterského programu Archeologie pravěku a středověku Lucie Novotné.
Na akci se podílí Ústav pro archeologii FF UK, Český egyptologický ústav FF UK, Hrdličkovo muzeum člověka PřF UK, Odbor archeologie generálního ředitelství Národního památkové ústavu, Filosofický ústav Akademie věd ČR, skupina Ludwigs Franken a Česká archeologická společnost.
Připojí se také Ústav pro klasickou archeologii FF UK, který v Kampusu Hybernská pořádá v galerii HYB4 výstavu „Odlesky helénského slunce“. Ta je pro zájemce otevřená od 10. října do 3. listopadu 2022.
Podrobnosti o akci naleznete na facebookové události nebo na webu Ústavu pro archeologii FF UK.