Děkanka FF UK udělila Danielu E. Freemanovi stříbrnou pamětní medaili

Americký muzikolog si ocenění převzal při slavnostním setkání 17. října 2022. Medaili obdržel za výzkum české hudební kultury 18. století, kterým významně přispěl k popularizaci této oblasti v anglofonním prostředí. Po předání následovala přednáška o vztahu Mozarta a Myslivečka v aule hlavní budovy FF UK.

Medaili mu děkanka FF UK předala u příležitosti konání kulturních akcí zaměřených na život a dílo českého hudebního skladatele Josefa Myslivečka – premiéry filmu Il Boemo, na němž se podílel jako odborný poradce, vydání českého překladu jeho knihy (Josef Mysliveček) a zahájení výstavy o Myslivečkovi v Clam-Gallasově paláci. O jeho vztahu k Josefu Myslivečkovi si můžete přečíst více v rozhovoru pro Small Talk.

Freemanovi dosud vyšly v češtině dvě knihy, které přeložila dr. Petra Johana Poncarová z Ústavu anglofonních literatur a kultur FF UK, jako odborný redaktor se na nich podílel dr. Marc Niubo z Ústavu hudební vědy FF UK. Jedná se o popularizačního průvodce po Myslivečkově životě a díle Il Boemo (2021) a obsáhlou odbornou monografii Josef Mysliveček, která symbolicky vyšla v den udělení medaile, tedy 17. října 2022.

Tématům souvisejícím s českou hudební kulturou 18. století se věnují také dva nedávné výzkumné počiny muzikologů z Ústavu hudební vědy FF UK. Mezinárodní projekt Opera v Praze kolem roku 1750, který koordinovala dr. Lenka Hlávková, zpřístupnil málo známé barokní opery, jež se uváděly v Praze. V rámci projektu vznikly raritní nahrávky, které pořídili mimo jiné studenti a absolventi hudební vědy. Nová monografie Italská opera v mozartovské Praze, jejímž autorem je dr. Marc Niubo, se zabývá obdobím 80. let 18. století, kdy pražská italská operní scéna dosáhla svého vrcholu.

Daniel E. Freeman je americký muzikolog a odborník na operu 17. a 18. století, zejména na hudební kulturu Prahy a českých zemí v době klasicismu. Kromě monografie o Myslivečkovi vydal též publikace o hudebních aktivitách hraběte Františka Antonína Šporka nebo Mozartových pražských kontaktech. Působí také jako klavírista a hudební editor. Freeman přednáší hudební vědu na Minnesotské univerzitě, působil také na Illinoiské univerzitě a Univerzitě Jižní Kalifornie. Od roku 2002 pravidelně vystupuje na půdě Smithsonova institutu a na svůj výzkum získal řadu grantů od amerických i mezinárodních výzkumných a vzdělávacích institucí.