Historik Jan Adamec získal Cenu Rudolfa Medka

Slovanská knihovna Národní knihovny ČR a exilový spolek Ruská tradice udělily v úterý 20. září Cenu Rudolfa Medka, vyjadřující uznání badatelům, kteří se zabývají problematikou dějin střední a východní Evropy. Laureátem pro rok 2022 se stal historik, politolog a absolvent Filozofické fakulty UK Jan Adamec.

Jan Adamec se zaměřuje na popularizaci historických témat spojených se studenou válkou a moderními dějinami střední a východní Evropy. Výbor jeho textů, uveřejňovaných především v týdeníku Respekt a v odborných přílohách Lidových novin s názvem Od Principa k Trumpovi: texty k historickým výročím 2002–2018 (2020), získal letos také ocenění za literaturu faktu na knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy.

Ocenění nese ve svém názvu jméno českého básníka, prozaika, dramatika, vojáka a čelného představitele prvního československého odboje Rudolfa Medka (1890–1940). Pozornost se při udílení ceny věnuje tématům, jako jsou činnost československé legie v Rusku, protinacistický odboj, moderní dějiny Podkarpatské Rusi či podpora demokracie ve střední a východní Evropě.