Filozofická fakulta UK se zapojí do Noci vědců 2022

Noc vědců je akce, která oživí v jeden večer stovky vědeckých budov po celé republice. Návštěvníci proplouvají laboratořemi, přednáškovými místnostmi, vybuchujícími experimenty a jdou do hloubky aktuálních vědeckých témat. Popularizační festival se koná 30. září a je možné na něm navštívit šest ústavů a center z FF UK.

Ústav Českého národního korpusu

Projekt Český národní korpus svůj ústav buduje už téměř tři dekády. Na Noci vědců vám akademičtí pracovníci vše o korpusu rádi vysvětlí a otestují vaše povědomí o mateřštině. Dokáží vám, že jazykověda může být zábavná a vzrušující vědní disciplína.

Ústav etnologie

Dezinformace, hoaxy, fámy: Proč věříme (ne)smyslům
Interaktivní přednáška doc. Petra Janečka z Ústavu etnologie FF UK představí fenomén dezinformací v současném veřejném prostoru a etnologický pohled na něj.

Jazykové centrum

Vnímání světa skrze smysly v cizích jazycích
V únikové hře Jazykového centra je připravena série různojazyčných úkolů, během nichž si účastníci nejen rozvíjí slovní zásobu, ale zároveň se toho spoustu dozví o rozdílech ve vnímání světa představiteli dalších kultur. Jaké zvuky vydávají zvířata v různých jazycích? Jak se smysly odrážejí ve frazeologizmech? Slyší Angličané trávu růst? Vidí Francouzi jako ostříž? Mohou si Španělé při fotbalovém zápasu „vychutnat“ Němce? A mohou Rusové podat „hmatatelné“ důkazy?

Vídeň všemi smysly (Klára Tschek a Carolina Meyer)
Krátký online průvodce Vídní v němčině má podobu interaktivního kvízu. Obsahuje 10 stran s krátkými texty, fotografiemi a otázkami. Každá z nich se vztahuje k místu nebo budově ve Vídni, která je nějakým způsobem spojena s jedním z pěti smyslů.

Library of Languages

Michal Kořenář, doktorand nederlandistiky, ve své přednášce „Znalost více jazyků jako permanentka do mozkové posilovny“ vysvětlí, že oproti sportovním aktivitám má dvojjazyčnost jednu obrovskou výhodu: zatímco například šachy hrajeme nanejvýš pár hodin týdně, dvojjazyčnost trénuje náš mozek neustále. Znalost více jazyků tedy představuje jakousi permanentku do mozkové posilovny. Jaké „mozkové svaly“ si procvičujeme učením se a užíváním více jazyků a v čem tento trénink spočívá?

LABELS

Sdílená laboratoř behaviorálních a lingvistických studií FF UK a Psychologického ústavu AV ČR otevře své dveře široké veřejnosti a představí sérii experimentů, které v ní probíhají. Dozvíte se například, jak vjem barvy souvisí s vlastnostmi předmětů a světla a jak dokážeme rozdělit naši pozornost při sledování více objektů. Nebo jakými smysly zpracováváme lidskou řeč a také jakými metodami je u malých dětí a batolat možné zkoumat osvojování řeči a jazyka. Jak se k tomu mimo jiné využívá přístroj na měření pohybu očí a pohledu, takzvaný eye-tracker, který dokáže odhalit, jaká slova a gramatické jevy svého mateřského jazyka děti již ovládají.

Fonetický ústav

Hlas a řeč jsme běžně zvyklí vnímat jen sluchem, ale workshop Fonetického ústavu FF UK vám umožní je prozkoumat i pomocí dalších smyslů. Uvidíte, co vaše artikulační orgány při řeči dělají a jak jejich pohyby můžeme sledovat. Pomocí různých aplikací si zkusíte zlepšit svou výslovnost v cizím jazyce nebo můžete počítačově zmanipulovat svůj vlastní hlas až k nepoznání.