Studentka programu Bohemistika pro cizince na FF UK získala Cenu Vladimíra Macury

Minami Toyoshima získala na 20. ročníku Studentské literárněvědné konference (SLKO) ocenění za svůj příspěvek Alternativní jazyk ve hrách Václava Havla – rytmus ve hrách Ztížená možnost soustředění a Largo desolato. V textu analyzovala krizi komunikace prostřednictvím jazyka se zaměřením na rytmus jakožto centrální komunikační princip Havlových her.

Minami Toyoshima má široký okruh studijních i mimostudijních zájmů: v Orchestru Univerzity Karlovy hraje na violu, zahrála si v několika představeních studentů Ústavu bohemistických studií (například jako Viktorka ve Třech podobách Boženy Němcové), v roce 2020 získala cenu Susanne Roth pro mladé překladatele. V loňském roce vedla na Festivalu evropské literatury v Tokiu rozhovor se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou, jejíž tvorbu na festivalu představovala, a do japonštiny přeložila také jednu z jejích povídek.

Záměrem Studentské literárněvědné konference je podnítit a podpořit činnost začínajících literárních vědců, domácích i zahraničních, a zapojit do diskuse o kultuře co nejvíce zástupců dalších humanitních oborů a věd. Je pořádána Ústavem pro českou literaturu AV ČR ve spolupráci s fakultami různých univerzit (PedF UK, FF MU, FF UP). Vybraným příspěvkům účastníků v pregraduální i postgraduální kategorii je na závěr udělována Cena Vladimíra Macury za nejlepší příspěvek. Konference je organizována jako výběrová a účastní se jí studenti, kteří uspěli ve fakultních předkolech SLKO nebo je k reprezentaci školy či pracoviště vybrali jejich představitelé. Vybrané konferenční příspěvky jsou otištěny v časopise Bohemica Olomucensia. Program aktuálního ročníku je dostupný zde.