Jak ovlivňuje stres v těhotenství psychický vývoj dítěte? Na to se zaměřuje nová americká studie, jejíž spoluautorkou je dr. Lea Takács z Katedry psychologie FF UK

Na longitudinální studii, která právě vychází v prestižním časopise Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry, spolupracovali výzkumníci z jedenácti amerických univerzit a klinických center a byla v ní využita data z deseti perinatologických center napříč USA. Dr. Takács na studii spolupracovala během své stáže na Columbia University v New Yorku v rámci Fulbrightova stipendia.

Jedná se o první studii v USA, ve které jsou široce zastoupeny různé etnické skupiny, a jde o jednu z největších kohort, u které je k dispozici posouzení kognitivního a motorického vývoje dětí s využitím výkonového testu – tedy nikoli pouze na základě dat z dotazníků vyplňovaných rodiči.

Do studie, které se účastnilo 730 párů matek s dětmi, vstupovaly těhotné ženy bez zdravotních komplikací v letech 2009–2013, byly opakovaně sledovány v průběhu těhotenství a následně i po porodu se svými dětmi. Neuropsychický vývoj dětí byl hodnocen ve věku 4 až 8 let. Výsledky ukázaly, že dopady prenatálního stresu jsou méně závažné, než se dosud předpokládalo.

Prenatální stres nezhoršoval kognitivní vývoj dětí ani jejich motorické dovednosti, a to ani tehdy, když byly hladiny stresu během těhotenství vysoké. Prenatální stres nicméně souvisel s vyšším rizikem rozvoje psychiatrických problémů u dětí. Závažnější dopady byly zjištěny u deprese matky v těhotenství, která u dětí zvyšovala nejen riziko psychiatrických symptomů, ale i opožděného kognitivního a motorického vývoje. Silnější efekt prenatální deprese na kognitivní a motorický vývoj byl přitom zjištěn u chlapců než u dívek.

Výsledky této studie naznačují, že prenatální stres a deprese zvyšují riziko psychiatrických symptomů u dětí, nicméně pouze prenatální deprese (a nikoli prenatální stres) souvisí s horšími výsledky v oblasti kognitivního a motorického vývoje, a to zejména u chlapců.

Studii si můžete přečíst zde.

Kontakt: Mgr. Lea Takács, Ph.D., lea.takacs@ff.cuni.cz

Zdroj: Babineau, V., Fonge, Y. N., Miller, E. S., Grobman, W. A., Ferguson, P. L., Hunt, K. J., Vena, J. E., Newman, R. B., Guille, C., Tita, A. T. N., Chandler-Laney, P. C., Lee, S., Feng, T., Scorza, P., Takács, L., Wapner, R. J., Palomares, K. T., Skupski, D. W., Nageotte, M. P., Sciscione, A. C., Gilman, S., Monk, C. E. (2022). Associations of Maternal Prenatal Stress and Depressive Symptoms With Childhood Neurobehavioral Outcomes in the ECHO Cohort of the NICHD Fetal Growth Studies: Fetal Growth Velocity as a Potential Mediator. Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry.