Profesor Tomáš Halík obdržel dvě významná zahraniční ocenění

Mezinárodní institut pro hermeneutiku při Varšavské univerzitě jmenoval Tomáše Halíka, který působí na Ústavu filosofie a religionistiky FF UK, čestným profesorem. Zároveň se prof. Halík stal prvním zahraničním laureátem Ceny Józefa Tischnera, udělované významným intelektuálům, publicistům a sociálním aktivistům.

Posláním Mezinárodního institutu pro hermeneutiku, který ve Varšavě vznikl před 20 lety, je mezinárodní a interdisciplinární spolupráce fenomenologicky orientované hermeneutické filozofie. Komunita profesorů honoris causa, které institut jmenuje, má za úkol rozvíjet spolupráci mezi filozofií, teologií, literární vědou a dalšími obory.

Cena Józefa Tischnera, pojmenovaná po polském filozofovi a duchovním otci hnutí Solidarita Józefu Tischnerovi (1931–2000), se v polském Krakově uděluje od roku 2001. Prof. Halík získal ocenění v kategorii náboženská a filozofická tvorba, která je pokračováním Tischnerova „myšlení hodnot“, a to konkrétně za knihu Čas prázdných kostelů (NLN, 2020).