Studenti Univerzity Karlovy se zúčastnili Českých akademických her v Olomouci

Ve čtvrtek 2. září 2021 se konal 19. ročník Českých akademických her, na kterých soupeřili studenti vysokých a vyšších odborných škol ve 22 sportech. Tým UK s 10 hráči a hráčkami z různých fakult vyhrál pod vedením kapitána, studenta FF UK Ondřeje Rýdla, první místo ve frisbee.

Tým Univerzity Karlovy, kterému se v minulých letech podařilo ve hře Ultimate frisbee získat zlatou medaili, nepoznal přemožitele až do posledních akademických her v roce 2018/2019, kdy studenty UK porazila ve finálovém zápase rozdílem jednoho bodu (8:7) Masarykova univerzita. Loňské akademické hry byly zrušeny kvůli pandemické situaci, proto se dalo jen obtížně předpovídat, kdo si odveze titul letos. „Máme v týmu sílu, co jsme snad ještě neměli. Chceme titul zpátky,“ uvedl kapitán Ondřej Rýdlo.

Ultimate frisbee se hraje bez rozhodčího a je založené na bázi „spirit of the game“ – každý hráč musí pečlivě znát pravidla, která určují, co se na hřišti děje. Všichni hráči jsou vedeni k maximální férovosti a v nerozhodných situacích uplatňují pravidla tak, aby úmyslně nepoškodili sebe ani soupeře.

Tým UK se nejprve utkal s protihráči z Vysokého učení technického (VUT) v Brně a z Univerzity Palackého v Olomouci. Prvním místem ve skupině si studenti UK zajistili postup do semifinále, kde soupeřili s úřadujícími mistry z MUNI. Výsledkem 13:6 pak tým UK postoupil do finále proti studentům ČVUT.

Začátek finálového zápasu patřil týmu UK, který si zajistil vedení 4:1. Pak ale přišla dlouhá mezera, během níž se však ani jednomu z týmů nedařilo dotáhnout útok. Kapitán Ondřej Rýdlo však v posledních chvílích poslal disk Anně Dvořákové, která ho chytila a zajistila svému týmu titul.