Oddělení portugalistiky FF UK udělilo Cenu Pavly Lidmilové za nejlepší překlad portugalsky psané literatury

Ocenění pro mladé překladatele do 35 let letos získala absolventka FF UK Anna Knechtlová za překlad z knihy „O Teu rosto será o último“ od současného portugalského autora Joãa Ricarda Pedra. Soutěž s portugalisty z Ústavu románských studií FF UK každoročně pořádá Portugalské centrum Instituto Camões v Praze.

Cena Pavly Lidmilové, která nese jméno významné překladatelky z portugalštiny a nositelky Státní ceny za překlad, má motivovat mladé portugalisty k zájmu o literární překlad a rozvíjet jejich dovednosti a odborný růst v této oblasti.

Pětičlenná porota se skládá z renomovaných překladatelů z portugalštiny a pedagogů českých vysokých škol, na nichž se vyučuje portugalský jazyk a kultura lusofonních zemí. Oddělení portugalistiky FF UK zastupovala dr. Šárka Grauová.

Letošní laureátky převzaly ceny 7. září v Kampusu Hybernská, a to společně s oceněnými z minulého roku, které se v roce 2020 nemohly zúčastnit slavnostního předávání kvůli protiepidemickým opatřením.

Vítězky 11. ročníku

1. místo – Anna Knechtlová (absolventka FF UK)
  2. místo – Anna Tietzová (doktorandka FF UK)
  3. místo – Barbora Černá (absolventka FF UK)