Kabinet irských studií na FF UK spolupořádá diskuzi o novém dublinském muzeu literatury Dox on Air: Museum of Literature Ireland

V živém streamu z Prahy a Dublinu budou 19. května diskutovat kurátoři MoLI – Museum of Literature Ireland a Centra současného umění DOX o formách prezentace literatury v prostředí galerií a právě dokončené digitální platformě zaměřené na současnou irskou literaturu. Součástí pořadu budou i autorská čtení čtyř významných spisovatelů a jejich českých překladatelů.

Rádi bychom naší akademické obci i veřejnosti přiblížili, jak může vypadat atraktivní muzeum literatury, které funguje nejen ‚klasicky‘ v kamenné budově, ale stejně obratně i v digitálním světě,“ uvádí hlavní koordinátor akce a vedoucí Kabinetu irských studií při Ústavu anglofonních literatur a kultur FF UK prof. Ondřej Pilný. „Spojili jsme při té příležitosti síly s jednou z nejvýraznějších českých galerií, Centrem DOX, jež se mimo výtvarné umění věnuje také prezentaci psaného slova a obecně otevírání nových světů.

Diváky streamu čekají také ukázky z bohaté scény současné irské literatury, zaměřené na autory ceněné ve světě, kteří však nejsou v českém prostředí zatím příliš známí. „Zároveň bychom rádi předvedli jedinečný internetový zdroj informací o stovce děl současných autorů a autorek, který Museum of Literature Ireland přichystalo pro studenty i domácí a světovou veřejnost ve spolupráci s University College Dublin,“ doplňuje prof. Pilný.

Přenos v anglickém jazyce, který se koná ve středu 19. května od 19 hodin na facebookové stránce Centra současného umění DOX, budou ve vzducholodi Gulliver v DOXu moderovat Michaela Šilpochová, programová ředitelka centra, a prof. Ondřej Pilný. Hosty budou ředitel MoLI Simon O’Connor, kurátor online programů MoLI Benedict Schlepper-Connolly a profesorka irské literatury a dramatu na University College Dublin Margaret Kelleher.

Stream doplní autorská čtení Doireann Ní Ghríofa, Sary Baume, Mikea McCormacka, Caitríony O’Reilly a jejich překlady v podání Alice Hyrmanové McElveen, Daniely Theinové a Ondřeje Pilného.

Akce je podpořena z grantu irské vlády (ESP Programme) na podporu irských studií na FF UK.