Zemřel doc. PhDr. Pavel Hartl

Docent Hartl, vysokoškolský pedagog, psycholog a psychoterapeut, popularizátor vědy a autor, odešel 14. listopadu 2020 ve věku 86 let. Hlavními oblastmi jeho profesního zájmu byla pedagogická psychologie, sociální patologie a skupinová psychoterapie.

Roku 1949 byl krátce vězněn pro účast ve skautském hnutí, což mu značně ztížilo cestu ke vzdělání. Psychologii a pedagogiku vystudoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v roce 1967, doktorské zkoušky složil roku 1969. Docentem psychologie byl jmenován roku 1991.

Po studiu pracoval s mladistvými delikventy v Domově mládeže v Obořišti, prošel komunitním psychoterapeutickým výcvikem SUR, působil ve Výzkumném ústavu penologickém, kde se věnoval skupinové psychoterapii s odsouzenými, vedl výcvikové komunity SUR. Po návratu z pracovního pobytu v londýnském Stamford House v roce 1968 přišel na katedru profesora Františka Hyhlíka (nynější Katedra andragogiky a personální řízení FF UK), přednášel sociální patologii a pedagogickou psychologii. V roce 1989 se stal jedním z organizátorů zřízení a zakládajícím členem Katedry sociální práce FF UK, kde přednášel psychopatologii a komunitní práci, didaktiku a marketing sociální práce.

V devadesátých letech přednášel a publikoval na zahraničních univerzitách (Londýn, Oxford, Nottingham, Leuven, Leiden, Toronto, Vancouver), vedl mezinárodní interaktivní seminář ve Fielding Institute v Santa Barbaře pro americké účastníky kurzů distančního vzdělávání a znovu v roce 1994 v Michiganu na Wayne State University.

Byl členem českých i zahraničních redakčních rad (např. Nottingham University Review of Adult Education, International Journal of Lifelong Education, Taylor and Francis, zal. 1798), zakládající člen International Institute for Research, Policy and Practice in Adult Education, Detroit, Brusel aj.

V polovině devadesátých let působil jako člen správní rady Národního vzdělávacího fondu. Vedl výzkumný projekt Učící se společnost. Zorganizoval natáčení Týdne učení dospělých ve Velké Británii týmem České televize. Vedl český výzkumný tým projektu EU: Budoucnost vzdělávání v Evropě.

Výběr z odborných publikací

Pedagogická psychologie dospělých, Praha 1988