Sedmý ročník Mezinárodního dne archeologie na FF UK se koná online

Mezinárodní den archeologie se každoročně odehrává třetí sobotu v říjnu jako oslava archeologie. Letos se na FF UK poprvé pořádal ve virtuálním prostředí. Odborníci připravili osm videí, která představují vybraná historická a archeologická témata.

Během MDA organizují archeologové z univerzitních, muzejních, památkářských i dalších pracovišť kulturní a společenské akce pro veřejnost. MDA poprvé proběhl v USA v roce 2011, v ČR se začal pravidelně slavit až v roce 2014. Každý rok se do akce zapojuje mnoho institucí z celé republiky. Součástí akcí bývají krátké přednášky zabývající se nejrůznějšími tématy souvisejícími s archeologií.

V sobotu 17. října 2020 měl proběhnout sedmý ročník Mezinárodního dne archeologie v ČR, který se nakonec nemohl uskutečnit v původně plánované podobě. Řada institucí se rozhodla MDA uspořádat alespoň virtuálně. Připojit se rozhodl také spolek studentů archeologie na FF UK Archeoffuk.

Společně s vedením Ústavu pro archeologii a Ústavu pro klasickou archeologii FF UK vytvořili krátká videa, která přibližují činnost archeologických ústavů na FF UK a jejich zaměstnanců. Připojil se také dr. Martin Odler z Českého egyptologického ústavu FF UK a dr. Jan Turek z Centra pro teoretická studia, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR.

V jednotlivých videích doc. Miroslav Popelka (ÚPA) přibližuje historii a cíle Mezinárodního dne archeologie; ředitel Ústavu pro archeologii doc. Tomáš Klír se zabývá možnostmi poznání minulosti prostřednictvím spolupráce archeologie a příbuzných vědních disciplín; ředitel Ústavu pro klasickou archeologii doc. Peter Pavúk mluví o archeologických výzkumech v Troji a dokladech Trojské války; dr. Petra Tušlová (ÚKAR)  popisuje doklady využívání jiných paliv než dřeva v Římské říši.

Dále doc. Ladislav Stančo (ÚKAR) představuje zahraniční činnost a expedice studentů Ústavu pro klasickou archeologii; dr. Jan Turek charakterizuje význam a cíle Světového archeologického kongresu, jehož poslední ročník měl původně probíhat tento rok v Praze. Dr. Martin Odler hovoří o dokladech podoby zpracování kovů ve starém Egyptě a dr. Ivo Štefan (ÚPA) v krátké prezentaci představuje výzkum Ústavu pro archeologii na raně středověkém hradišti ve Vinoři.

Videa můžete zhlédnout na YouTube kanálu spolku studentů archeologie na FF UK.