Knihovna FF UK začne v omezeném režimu opět půjčovat knihy

[Aktualizováno 29. 05.]

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

Knihovna FF UK od pondělí 20. 4. 2020 v omezeném režimu opět půjčuje knihy uživatelům. Věnujte prosím pozornost podmínkám služby:

 1. Výpůjčky knih jsou poskytovány výhradně na základě uživatelem zadané objednávky (požadavku) v Centrálním katalogu UK (po přihlášení). Postup zadání požadavku je stejný, jako při standardním objednávání knih ze skladů. (Viz návod pro práci se čtenářským kontem.)
 2. Uživatelé si výpůjčky budou moci vyzvednout výhradně teprve po obdržení e-mailové výzvy k vyzvednutí.
 3. Výpůjčky budou vydávány pouze v Knihovně Jana Palacha (hlavní budova FF), Knihovně Celetná (Celetná 20) a Knihovně Šporkova paláce (Hybernská 3).
 4. [AKTUALIZOVÁNO] Výpůjčky budou vydávány v úterý a ve čtvrtek mezi 10. a 17. hodinou, po obdržení e-mailu o připravené výpůjčce může uživatel přijít ve výše uvedené dny a časové rozmezí podle vlastní potřeby. Nutnost zarezervovat si konkrétní čas vyzvednutí výpůjčky se počínaje 21. 5. ruší. Bez předchozí e-mailové výzvy není vstup do knihovny možný.
 5. Možnost výpůjčky se týká všech knih z knihoven FF UK, které jsou v knihovnách standardně půjčovány absenčně. Výpůjčky knih se statutem „prezenční výpůjčka“ lze absenčně vypůjčit po individuálním rozhodnutí knihovníka, netýká se závěrečných prací a většiny periodických publikací. Prezenční studium těchto dokumentů je nově možné. V případě zájmu o prezenční výpůjčku si požadované dokumenty prosím objednejte v online katalogu nebo se obraťte na email knihovna@ff.cuni.cz.
 6. Nedojde-li do 14 dnů od výzvy k vyzvednutí knihy k jejímu vyzvednutí uživatelem, je požadavek stornován a kniha je vrácena do oběhu, aby mohla být k dispozici ostatním čtenářům.

Vracení knih [AKTUALIZOVÁNO]

 • Všechny výpůjčky je třeba vrátit do 3. 7. 2020. Viz informace dále.
 • Od 26. 5. 2020 čtenáři již nemusí žádat knihovnu o možnost vrátit své výpůjčky. Výpůjčky lze vrátit kdykoliv v otevírací době budov, do níže uvedených míst.
 • Knihy se vrací vždy do stejné budovy, ze které byly vypůjčeny. Místa vracení knih:
  • Hlavní budova – viditelně označené karanténní krabice ve foyer Knihovny Jana Palacha (šatna naproti schodišti). Pozor, v případě vracení mimo otevírací dny Knihovny Jana Palacha (tj. zatím úterý a čtvrtek) vracejte knihy do biblioboxu.
  • Celetná 20 – bibliobox. Pozor, došlo k přesunu biblioboxu do přízemí.
  • Šporkův palác (Hybernská 3) – bibliobox.
 • Výpůjčky budou ze čtenářského konta odečteny po 6 pracovních dnech od vrácení.

Platba zpozdného (pokuty) [AKTUALIZOVÁNO]

 • Nadále zůstává v platnosti opatření, že po dobu uzavírky knihoven výše zpozdného nenarůstá.
 • Pro zadání požadavku na výpůjčku je nutné mít uhrazené zpozdné (viz bod č. 1 nahoře).
 • [AKTUALIZOVÁNO] Z bezpečnostních důvodů je preferovaná platba bezhotovostním převodem. Platba v hotovosti je však možná taktéž. Prosíme uživatele, aby si při platbě v hotovosti připravili přesnou částku předem.

Další služby knihoven a přístup do studoven [AKTUALIZOVÁNO]

Od 2. 6. je v omezeném režimu umožněn přístup do některých prostor Knihovny Jana Palacha, více informací. Přístup do ostatních knihoven FF UK a poskytování jiných, než výše uvedených služeb prozatím není dostupné. Sledujte prosím web či Facebook Knihovny FF UK pro další informace. Další služby knihoven, které se ve výše uvedeném textu nezmiňují poskytovány zatím nebudou.

Kontakt

Veškeré dotazy či problémy týkající se výpůjčky knih posílejte prosím na adresu knihovna@ff.cuni.cz.

 


Newsletter FF UK

Newsletter FF UK