Univerzita Karlova představuje unikátní výstavu fotografií „Náš Listopad 89“

Na Univerzitě Karlově byla 14. 11.  zahájena ojedinělá fotografická výstava „Náš Listopad 89“. Univerzita ji připravila u příležitosti 30. výročí sametové revoluce v rámci projektu Svobodný listopad. Zapojila do ní občany z celé republiky a vyzvala je, aby univerzitě poslali fotografie, které nejlépe vyjádří jejich názor na sametovou revoluci a třicet let svobody.

Za dva měsíce na výzvu zareagovalo několik desítek lidí, zasláno bylo celkem 168 unikátních fotek. Výběr 30 nejzajímavějších snímků si mohou návštěvníci prohlédnout v Císařském sále pražského Karolina (Ovocný trh 3, Praha 1, přízemí, bezbariérový přístup zajištěn) až do 15. prosince 2019. Výstava je přístupná zdarma každý den od 10 do 18 hodin.

„Výstava Univerzity Karlovy „Náš Listopad 89“ je unikátní, neboť představuje dosud nepublikované fotky od občanů z celé republiky, kteří se s námi podělili o své příběhy z doby sametové revoluce i éry svobody. Mám radost z velkého počtu zaslaných fotek i pozitivních reakcí na naši výzvu. Na významných převratech v dějinách se vedle známých osobností a tváří často podílí také celá řada anonymních lidí. Právě jim chceme touto výstavou vzdát symbolickou úctu,“ uvedl rektor Univerzity Karlovy prof. Tomáš Zima.

Osobní záštitu výstavě poskytli prof. PhDr. Jan Sokol, CSc., Ph.D., signatář Charty 77, filozof a vysokoškolský pedagog z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, a PhDr. Jana Hybášková, zvláštní zmocněnkyně pro styky s EU institucemi, členka Stávkového výboru Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Na finálním výběru fotografií se podílel prof. PhDr. Ing. Jan Royt, Ph.D., prorektor Univerzity Karlovy pro tvůrčí a ediční činnost. Partnery výstavy jsou Deník a nezisková organizace Post Bellum.

Společně s třiceti fotografiemi od občanů si návštěvníci mohou prohlédnout také výběr sedmnácti snímků zástupců všech fakult Univerzity Karlovy. Pět fotografií přidaly osobnosti spojené s univerzitou a sametovou revolucí, mezi nimiž je patronka výstavy PhDr. Jana Hybášková, prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., přednosta Kardiocentra, IKEM, absolvent 1. lékařské fakulty UK, PhDr. Ladislav Špaček, bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla, absolvent Filozofické fakulty UK, PhDr. Jakub Železný, moderátor České televize, absolvent Fakulty sociálních věd UK, a Michel Fleischmann, prezident Lagardère Active ČR.

U příležitosti výstavy vznikly ve spolupráci s Deníkem speciální noviny „Sametový zpravodaj“, které obsahují všechny vystavené fotografie, komentáře ambasadorů výstavy a zástupců univerzity i výsledky průzkumu, jak vidí lidé listopad 89. Noviny budou k dispozici zdarma všem návštěvníkům výstavy.

Výstava Náš Listopad 89

Karolinum: Císařský sál, Ovocný trh 3, Praha 1, přízemí, bezbariérový přístup zajištěn

15. listopadu – 15. prosince 2019, 10–18 hodin

Vstup zdarma