Historici z Filozofické fakulty UK převzali cenu Akademie věd ČR za mimořádné výsledky výzkumu

Ocenění za rok 2019 předávala 17. října ve vile Lanna předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová mj. dvěma členům Ústavu hospodářských a sociálních dějin FF UK prof. Drahomíru Jančíkovi a doc. Jakubu Rákosníkovi.

Cenu za mimořádné výsledky výzkumu obdržely dva autorské týmy. Tým odborníků z Historických ústavů České a Slovenské akademie věd i vysokých škol uspěl s publikací Československo. Dějiny státu (2018), jejímž spoluautorem je prof. Drahomír Jančík.

Badatelé se v téměř tisícistránkové práci opírají o nové výzkumy v českých i zahraničních archivech a popisují zrod Československa v průběhu první světové války, analyzují období první i druhé republiky a okupace, ale i komunistického a postkomunistického režimu.

Druhý tým tvoří historici z Masarykova ústavu, Archivu AV ČR a Univerzity Karlovy. Ti připravili publikaci Republika československá 1918–1938 (2018), na jejímž zpracování se podílelo celkem sedm desítek autorů z řady evropských zemí. Doc. Jakub Rákosník je jeden z hlavních spoluautorů publikace. Titul se zaměřuje na dramatické meziválečné období, velký prostor tu dostávají jak národnostní menšiny, tak kulturní dějiny, dějiny médií či ochrana životního prostředí.

Petr Kukal, mluvčí FF UK

Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR