Studenti ománské Univerzity sultána Qábúse navštívili Prahu a setkali se studenty arabistiky

Dvoutýdenní poznávací cesta letošních nejlepších studentů Univerzity sultána Qábúse (Sultan Qaboos University, SQU) v Sultanátu Omán vyvrcholila ve čtvrtek 20. června 2019 galavečerem v Lobkovickém paláci na Pražském hradě; týž den studenti navštívili FF UK. Patrony cesty v České republice byly Univerzita Karlova a Vysoké učení technické v Brně.

Spolupráce mezi Ománem a Českou republikou se uskutečňuje na mnoha úrovních (diplomatické styky byly navázány 1. 3. 1993), významné je např. uzavření smlouvy o spolupráci právě mezi prestižní SQU a Univerzitou Karlovou. Arabisté z Katedry Blízkého východu FF UK spolupracují s touto univerzitou ve výuce arabského jazyka a studiu dějin i současnosti Ománu a celého regionu.

V oficiální části slavnostního setkání na Pražském hradě se vystřídala řada řečníků z obou zemí: předseda Poslanecké sněmovny ČR dr. Radek Vondráček, vedoucí ománské delegace J. E. Dr. Badria Ibrahim Khalfan Al-Shihi, ředitelka Centra pro přípravu studentů na vysokoškolské studium SQU a senátorka ománského parlamentu (Member of The State Council od Majlis Oman), prorektorka Univerzity Karlovy prof. Radka Wildová, velvyslanec pozorovací mise zemí GCC při OSN ve Vídni J. E. Dr. Mohammed bin Saleh Al Gheilani a další.

V krátkém hudebním a tanečním vystoupení se představili ománští studenti a v divadelním představení provedení bajky O opičákovi a želvím samci členové souboru Arabského nedivadla, které působí v rámci Katedry Blízkého východu FF UK. Bajka je součástí divadelního představení Kalíla a Dimna, dosud několikrát uvedeného v Divadle Na Prádle v rámci festivalu Nad Prahou půlměsíc (pod vedením Mgr. Adama Pospíšila a Mgr. Adély Provazníkové).

Závěrem se ománští hosté dověděli základní fakta o češtině v domácím i mezinárodním kontextu a naučili se několik českých frází – s informací vystoupila doc. Ivana Bozděchová z Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK. Večera se za FF UK dále zúčastnili doc. Pavel Sládek, dr. Viktor Bielický, doc. František Ondráš a členové souboru Arabského nedivadla a studenti arabistiky KBV.

doc. Ivana Bozděchová