Ústav pro archeologii FF UK se představil na Muzejní noci ve Slavičíně

Workshop, na němž akademičtí pracovníci i studenti ústavu představili archeologii prostřednictvím vybraných aktivit, proběhl 18.–19. května.

V rámci muzejní noci si návštěvníci mohli vyzkoušet mletí obilí na jednoduché zrnotěrce i na dokonalejším rotačním mlýnu, upéct placku, pokusit se o některou z předváděných technik tkaní nebo si prohlédnout repliky celé řady archeologických artefaktů. Zájem vzbudilo i předvedení funkčnosti pazourkového nožíku, který byl použit na porcování syrového masa.

Po celou dobu workshopu byli jak členové ústavu Ing. Renata Šmidtová a doc. Miroslav Popelka, tak čtyři studenti oboru Archeologie pravěku a středověku Lucie Novotná, Simona Florianová, Hana Fuchsová a Nikolas Sabo oblečeni do vlastnoručně vyrobených replik oděvů od pravěku do středověku. Na závěr workshopu proběhla komentovaná „módní přehlídka“, během níž Lucie Novotná na základě jednotlivých součástí oděvů, doplňků a ozdob ozřejmila, do kterého období každý z nich patří.

Akce zaznamenala u veřejnosti velmi dobrý ohlas. Muzejní noci probíhají nadále po celé republice, ta Pražská se letos uskuteční 8. června od 19 hodin.

Petr Kukal, mluvčí FF UK

Newsletter FF UK