Byly uděleny ceny Magnesia Litera: mezi laureáty jsou studenti a absolventi FF UK

Výroční knižní ceny Magnesia Litera byly vyhlášeny 7. dubna 2019. Mezi oceněnými a nominovanými figurují autoři spjatí s Filozofickou fakultou UK.

Kompletní nominace jsou spolu s výsledky k dispozici na webu magnesia-litera.cz.

Posláním cen Magnesia Litera je podpora a popularizace kvalitních knih, původních i překladových. Ocenění je rozvrženo do devíti kategorií, které se snaží obsáhnout veškerou domácí knižní produkci. Porotu k jednotlivým kategoriím delegují oborově příslušné obce a organizace.

Laureáti 18. ročníku ceny Magnesia Litera spjatí s FF UK

(v případě kolektivních děl uvedeni všichni autoři)

Radka Denemarková

Hodiny z olova (Host)

vítěz „Magnesia Litera Kniha roku“
nominace „Litera za prózu“

Pavla Horáková

Teorie podivnosti (Argo)

vítěz „Litera za prózu“

Bohumil Hrabal, Václav Kadlec (ed.), Jiří Pelán (ed.)

Spisy Bohumila Hrabala 1–7 (Mladá fronta)

vítěz „Litera za nakladatelský čin“

Anna Cima

Probudím se na Šibuji (Paseka)

vítěz „DILIA Litera pro objev roku“

Morten A. Strøksnes

překlad Jarka Vrbová

Kniha o moři (Argo)

vítěz „Litera za překladovou knihu“

Nominovaní spjatí s FF UK

Martin C. Putna byl za publikaci Obrazy z kulturních dějin Střední Evropy (Vyšehrad) nominován v kategorii „Litera za naučnou literaturu“. V téže kategorii byla nominována publikace Cesty z apokalypsy (Academia) autorů Oty Konráda a Rudolfa Kučery. Na „Moleskine Literu za poezii“ byl nominován Petr Borkovec za básnickou sbírku Herbář k čemusi horšímu (fra). V kategorii „Litera za nakladatelský čin“ byla nominována publikace Punťa: Zapomenutý hrdina českého komiksu (1934–1942) (Akropolis) editorů Pavla Kořínka a Lucie Kořínkové. V kategorii „DILIA Litera pro objev roku“ byli nominováni Petr Gajdošík za knihu František Vláčil. Život a dílo (Camera obscura) a Štěpán Hobza za sbírku Ferrati v džungli (Literární salon). V kategorii „Litera za překladovou knihu“ byla nominovaná Simona Kolmanová za překlad románu Můj tank Viktora Horvátha (Větrné mlýny), a Petra Ben-Ari za překlad románu Kde roste tráva autorky Han Kang (Odeon). Jiří Černý byl za blog Načerno nominován na cenu „Magnesia blog roku“.