VEŘEJNÉ ZAKÁZKY - PROFIL ZADAVATELE

Údaje zveřejněné podle čl. 4 Spisového řádu Univerzity Karlovy
Univerzita Karlova
Filozofická fakulta
nám. Jana Palacha 2
116 38 Praha 1
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208
E-mail: podatelna@ff.cuni.cz
Identifikátor dat. schránky: piyj9b4

Otevírací doba podatelny
Po: 9:00 – 11:00 a 13:00 – 15:00
Út: 9:00 – 11:00 a 13:00 – 15:00
St: 9:00 – 11:00 a 13:00 – 15:00
Čt: 9:00 – 11:00 a 13:00 – 15:00
Pá: 9:00 – 11:00 a 13:00 – 14:00

Výběrové řízení ze dne 27. 3. 2019 – Ústav českých dějin/ Job offer from 27 March 2019 – Institute of the Czech History

English see below

Ústav českých dějin

Název pracovní pozice: akademický pracovník – odborný asistent
Obor a zaměření: české dějiny raného středověku
Platová třída: AP2
Úvazek: 0,5

Popis pozice:

  • Výuka v požadované specializaci uchazeče, očekává se především výuka na úrovni bakalářského a magisterského studia
  • Vedení studentských prací a projektů
  • Výzkum v požadované specializaci uchazeče
  • Podíl na tvorbě projektů financovaných z externích zdrojů, jejichž cílem je rozvoj mezinárodní spolupráce

Požadavky:

  • titul Ph.D. /nebo těsně před obhajobou/ z oboru historie
  • jazykové znalosti nezbytné pro oborové zaměření (němčina, latina)
  • schopnost učit alespoň v češtině a angličtině
  • přiměřená odborná a publikační činnost v oboru
  • organizační a administrativní schopnosti

Předpokládaný nástup: 1. září 2019
Termín přihlášky: 30. dubna 2019

Náležitosti přihlášky:

  • Přihláška-do-VŘ
  • strukturovaný životopis
  • přehled vědecké, pedagogické a publikační činnosti
  • kopie dokladů o vzdělání (případně s českým překladem),

Způsoby přihlášení:

  • Písemně poštou/osobně:
    Přihlášku se všemi přílohami  zašlete poštou, nebo doručte osobně na adresu:
    Mgr. Hana Holubová, osobní oddělení FF UK, nám. Jana Palacha 1/2, 116 38 Praha
  • E-mailem:
    Přihlášku se všemi přílohami zašlete emailem na adresu hana.holubova@ff.cuni.cz

Originály dokladů budeme požadovat při výběrovém řízení. Komise může podle vlastního uvážení pozvat všechny nebo vybrané uchazeče k dalšímu kolu výběrového řízení, tedy k pohovoru.

Rozhodnutí děkana

Institute of the Czech History

Job title: Assistant Professor
Field and specialization: Czech history of the early medieval ages
Expected pay group: AP2
Part-time position (20 hours per week)

Job description:

  • teaching within the applicant’s specialization, primarily B.A. and M.A. level courses will be expected
  • supervision of students’ projects and theses
  • conducting independent research program within the applicant’s areas of expertise
  • development of projects with external funding, aiming toward strengthening international cooperation

Job requirements:

  • Ph.D. (or just before defending) in the field of history
  • language skills necessary for specialization (German, Latin)
  • ability to teach in at least in Czech and English languages
  • adequate publication record in the field of specialization
  • organizational and administrative skills

Expected starting date: September 1, 2019
Application deadline: April 30, 2019

Complete applications will include the following:

  • Application form
  • structured curriculum vitae
  • complete list of publications and research and teaching practice
  • copies of documents that show academic degrees awarded

Submitting the application:

  • Submission by mail or in person:
    The application with all its attachments can be sent by mail or delivered in person to the following address:
    Hana Holubová, Human Resources Dept., FF UK, nám. Jana Palacha 1/2, 116 38 Praha, Czech Republic
  • Submission by e-mail:
    The application with all its attachments can be sent by e-mail to the address hana.holubova@ff.cuni.cz

    The original copies of relevant documents will have to be presented during the on-site interview.
    Based on the committee’s decision, either all applicants or selected applicants only will be invited to the second round of the competition, i.e. an interview.