Univerzita Karlova odhalila pamětní dlaždici Jana Palacha

Pamětní dlaždice je umístěna v prostorách Karolina a Univerzita Karlova jejím prostřednictvím připomíná významný čin studenta Filozofické fakulty UK Jana Palacha, který provedl jako protest proti lhostejnosti k okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Deska byla odhalena na nádvoří Karolina, v místě, kde stála v roce 1969 rakev s ostatky Jana Palacha. Zhotovil ji akademický sochař Jakub Vlček a je na ní uvedeno jméno a data narození, sebeupálení a zesnutí Jana Palacha. Dlaždice byla zhotovena z bronzu v symbolických rozměrech 69 cm x 69 cm a váží symbolických 89 kilogramů. Desku zdobí stylizované palmové ratolesti jako symboly mučednické smrti.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima ve svém projevu připomněl význam Palachova činu jak pro tehdejší společnost, tak pro dnešní dobu. „Jan Palach patří k nejvýznamnějším osobnostem moderních československých a českých dějin, k předním bojovníkům za svobodu a demokracii. Jeho čin proto nesmí být zapomenut. Nesmí být zapomenut také proto, že svoboda a demokracie, za něž Palach položil život, nejsou ani dnes žádnou samozřejmostí a můžeme je ztratit snáz a dříve, než se na první pohled zdá.

Odhalení pamětní dlaždice doprovodilo otevření komorní výstavy o Janu Palachovi. Je umístěna v přízemí Karolina a návštěvníci si na ní mohou prohlédnout dobové fotografie, stuhy z věnců, které lidé přinesli k rakvi Jana Palacha, původní kondolenční knihy, dopisy psané Janu Palachovi do nemocnice či vzkazy, které lidé nosili k jeho hrobu. Výstava bude přístupná do 25. ledna 2019 mezi 9–18 hod. kromě víkendu, vstup je zdarma.

Univerzitní nakladatelství Karolinum v této souvislosti vydalo v reedici sborník „Ve jménu života vašeho…“, který přináší množství dobových dokumentů a svědectví připomínajících čin Jana Palacha, Jana Zajíce a Evžena Plocka a reflektuje události tzv. Palachova týdne, jimiž v lednu 1989 začaly veřejné protirežimní aktivity nezávislých iniciativ nabývat celospolečenského dosahu.