Dvoudenní program sedmi institucí připomene v Praze 50 let od sebeupálení Jana Palacha

Ve dnech 16. a 17. ledna 2019 uspořádá sedm významných institucí na několika místech Prahy akci „Jan Palach – naše svědomí“. Jejím prostřednictvím si připomene významný čin tehdejšího studenta FF UK, který zůstává nejen celospolečensky platný, ale také výsostně aktuální.

Ve středu 16. ledna program zahájí odhalení pamětní dlaždice na nádvoří Karolina. Následovat bude vernisáž palachovské výstavy na Václavském náměstí, na niž naváže celoodpolední kulturní a duchovní program, tradiční večerní pietní akt u pamětní desky na hlavní budově Filozofické fakulty UK a dále večerní panelová diskuse na stejném místě. O den později se na Univerzitě Karlově bude konat mezinárodní konference „Jan Palach a další živé pochodně v sovětském bloku” za účasti zástupců států, v nichž se obětovaly další „živé pochodně“.

Přehled hlavních akcí:

Středa 16. 1. 2019

Pietní odhalení pamětní dlaždice
9.30–10.30 | nádvoří Karolina, Ovocný trh 560/5 / pořadatel: Univerzita Karlova

Slavnostní zahájení a vernisáž výstavy Jan Palach ‘69
11.00–12.30 | horní část Václavského náměstí / pořadatelé: Mene Tekel, Ústav pro studium totalitních režimů

Pietní akt s uměleckým programem připomínajícím oběť Jana Palacha a dalších živých pochodní (Jan Palach v literatuře, hudbě a filmu, vystoupení pamětníků a osobností)
12.30–18.00 | horní část Václavského náměstí / pořadatel: Mene Tekel

Vzpomínka na Jana Palacha a modlitba za trpící pro pravdu
14.30–15.00 | horní část Václavského náměstí / pořadatel: Ekumenická rada církví

Pietní akt u pamětní desky Jana Palacha na budově FF UK
18.30–19.00 | nám. Jana Palacha 1/2 před budovou FF UK / pořadatel: Studentská rada FF UK

Panelová diskuze na FF UK
19.00–21.00 | Velká aula Filozofické fakulty UK, nám. Jana Palacha / pořadatelé: FF UK, Studentská rada FF UK

Čtvrtek 17. 1. 2019

Mezinárodní konference „Jan Palach a další živé pochodně v sovětském bloku“
10.00–16.00 | Vlastenecký sál Karolina, Ovocný trh 560/5 / pořadatelé: Univerzita Karlova, Mene Tekel

* * *

Akce společně pořádají projekt Mene Tekel, Univerzita Karlova, Filozofická fakulta UK, Studentská rada FF UK, Národní muzeum, Ústav pro studium totalitních režimů a Ekumenická rada církví ČR za podpory hl. města Prahy.

Kompletní program najdete na webu www.palach2019.cz.

Kontakty:

Filozofická fakulta UK