Výstava Ivan Cankar… a jeho právo vizualizuje román slovinského spisovatele Čeledín Jernej a jeho právo

U příležitosti 100. výročí úmrtí slovinského spisovatele Ivana Cankara připravili studenti Akademie výtvarných umění Univerzity v Lublani výstavu Ivan Cankar… a jeho právo. Partnery výstavy jsou Katedra jihoslovanských a balkanistických studií FF UK a Centrum pro slovinštinu jako cizí jazyk v Lublani.

Výstava vizualizuje román Čeledín Jernej a jeho právo (Hlapec Jernej in njegova pravica), který patří k Cankarovým nejlepším a nejlépe sestaveným textům. Na sedmdesáti stranách zdánlivě jednoduchého vyprávění je Cankarovo čisté umění slova: dokonalá struktura vyprávění, sociální reflexe, nákres morální situace jednotlivce v právní skutečnosti společnosti. Výstava se koná v rámci Světových dní Ivana Cankara v Praze. K vidění je do 10. ledna 2019 nad schodišti mezi 1. až 3. patrem v hlavní budově FF UK na nám. Jana Palacha.