Existuje střední Evropa?

Centrum pro studium politické filosofie, etiky a náboženství organizuje v průběhu podzimu další sérii diskusí elitních akademiků a intelektuálů na aktuální témata. V úterý 27. listopadu ji otevře diskuse na téma „Střední Evropa a národní identita v éře Facebooku“.

Ve foyer Nové scény Národního divadla vystoupí mimořádně vzácní hosté: Filosof a současný rektor Středoevropské univerzity v Budapešti – CEU Michael Ignatieff, bývalý polský ministr zahraničních věcí, v současnosti senior fellow na Harvardově univerzitě Radek Sikorski, holandský filosof, zakladatel Nexus Institute Rob Riemen a konečně profesor filosofie práva na Cardiff University Jiří Přibáň coby moderátor.

Hlavními otázkami diskuse budou:

• Existuje něco jako střední Evropa? Pokud ano, jaké jsou její charakteristické rysy? Pokud ne, proč je pojem tak pevně zakořeněný v jazyce a myšlení tolika lidí?
  • Jaká je pozice střední Evropy v současné Evropě a Evropské unii?
  • Jaký obraz střední Evropy byste za dvacet let rádi viděli? Jak si myslíte, že bude vývoj středoevropského prostoru v následujících dvaceti letech skutečně vypadat?

Diskuse začíná v 17.00 hod. Proběhne v angličtině, vstup na akci je volný.

Petr Kukal, mluvčí FF UK