Ve středu 26. září proběhl první ročník Evropského dne jazyků v Kampusu Hybernská

Ve středu 26. září se slavily jazyky, a to na prvním ročníku Evropského dne jazyků v Kampusu Hybernská. Filozofická fakulta UK pro jazykové nadšence připravila bohatý program, na kterém bylo představeno čtyřicet živých i mrtvých jazyků vyučovaných na FF UK jako samostatné obory a kurzy. Již od rána po celé dopoledne proudily na místo třídy studentů základních a středních škol. U menších návštěvníků zvítězily jazykové hry s orientálními jazyky, lingvistické úlohy pro olympioniky nebo kurzy japonské kaligrafie. Přesto studenti dokázali zaplnit i přednášky, které souběžně s další zábavou probíhaly napříč celým HYBem. Návštěvníci tak například dostali šanci podmanit si anglickou výslovnost nebo si při Hispánské abecedě mohli zazpívat s Enriquem Iglesiasem.

Hlavy nechali všichni odpočinout v době polední, u stánků s dobrotami z různých koutů světa. Odpoledne se prostory příjemně uvolnily a začali přicházet rodičové, pokročilejší studenti a další zájemci z širší veřejnosti, které spojuje slabost pro krásu jazyků. Akce nejen že měla představit řeči jako takové, měla zároveň poukázat na různé možnosti, jak se cizí jazyky učit. Publikum si nenechalo ujít workshopy mandžuštiny, nizozemštiny, katalánštiny a mnoha dalších, během kterých ti nadanější ihned pochytili základy výslovnosti, užitečná slovíčka a fráze. Ti méně nadaní už alespoň vědí, že ve Finsku mají oslovit řidiče autobusu jako bussikuski a v Brazílii, kdyby na to přišlo, Brada Pitta jako Bredi Piči. Konec srandy.

V průběhu dne proběhly nejrozličnější druhy přednášek o jazycích lidí, a dokonce i elfů. V galerii HYBu byla po celou dobu programu přístupná výstava Letem jazykovým světem a audio koutek, ve kterém jste si mohli poslechnout hlasy mrtvých jazyků, ať už akkadského Gilgameše či staroanglického Béowulfa. Každý si zde jednoduše přišel na své a mohl se věnovat svým jazykovým favoritům.