Ústav etnologie FF UK a CEFRES zvou na přednášku profesora Didiera Fassina Revisiting thing theory. An ethnography of prison worlds

Ústav etnologie FF UK a CEFRES (Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách) srdečně zvou na přednášku profesora Didiera Fassina „Revisiting thing theory. An ethnography of prison worlds“, která se uskuteční 31. října v 17:00 v místnosti 200, nám. Jana Palacha 1/2 v Praze. Přednáška je součástí série „Ethnography and Theory“ organizované Ústavem etnologie FF UK.

Department of Ethnology and CEFRES invite you to attend a lecture by Professor Didier Fassin „Revisiting thing theory. An ethnography of prison worlds“ on October 31st, 5:00 pm, room 200, nám. Jana Palacha 1/2, Prague. The lecture is a part of „Ethnography and Theory“ series organized by Institute of Ethnology, Faculty of Arts, Charles University.