V Kampusu Hybernská začíná festival 100 ROKŮ SATIRY

Měsíční festival pořádaný ke stému výročí vzniku Československa nabídne přednášky, debaty, divadelní představení a koncerty, estrádní vystoupení, exkurse nebo slam poetry. Součástí je i soutěž o nejlepší satirickou báseň určená studentům SŠ. Festival pořádá Filozofická fakulta UK a Sametové posvícení.

Festival s podtitulem „Situace je nadmíru výtečná“ bude zahájen ve středu 17. října v 19:30 hod. v Kampusu Hybernská (Praha 1, Hybernská 4) pořadem Katovna, v němž vystoupí Vladimír Just, Jan Rejžek, Miroslav Petříček a jako moderátor Jiří Šlupka Svěrák. Zamýšlet se budou nad tím, jak dělat satiru v situaci, kdy jako satira vypadá značná část politických akcí a výroků.

Program následujícího měsíce sleduje několik linií. Historicky zaměřené večery provedou návštěvníky od meziválečné satiry až po dnešek, večery zaměřené tematicky nabídnou např. pohled na ženy v satiře, satiru na internetu, na ruský humor nebo na satiru v Číně. Diskusní pořady budou hledat odpovědi na otázky: Co má česká satira společného s tou zahraniční? nebo Jakými proměnami za sto let prošla?

Ze známých osobností vystoupí představitelé blogu Tisíckráte, scenáristky pořadu Branky body kokoti, Petr Bittner, Nikola Džokić, Vladimír Just, Silvie Lauder, Zuzana Li, Nikola Mucha, Miroslav Petříček, Michal Pullmann, Přemysl Rut, Anatol Svahilec, Michael Szatmary a další.

Záměrem organizátorů však není zesměšňovat či karikovat samo výročí a jeho oslavy. Satiru naopak vnímají jako projev zdravé, sebevědomé a stabilní společnosti. „Nabytá suverenita s sebou nese i potřebu sebereflexe,“ říká Jakub Otčenášek ze Sametového posvícení. „Satira je jedním z prostředků, kterými společnost získává nadhled sama nad sebou. Smích očišťuje a uzdravuje. Politická satira je výrazem sebevědomí a zdraví společnosti – schopnosti ustát kritiku.“

Navíc, jak připomíná Jan Bičovský z pořádající Filozofické fakulty UK, humor pomáhal přestát i doby ztráty suverenity. „Nebo snad nejsme ty smějící se bestie, s nimiž si říšský protektor Heydrich nevěděl rady?“

Součástí festivalu je i Satirikontest 2018, soutěž pro studenty středních škol o nejlepší satirickou báseň. Soutěžní práce se přijímají do 28. října, výsledky zveřejnění 17. listopadu Český rozhlas Vltava, který Satirikontest 2018 spolupořádá.

Festival vyvrcholí 17. listopadu 7. ročníkem průvodu Sametové posvícení. Jde o satiricko-karnevalový průvod, který připravují studenti, neziskovky a další iniciativy. Zaměřují se na různá témata z oblasti politiky i kultury a zpracovávají je prostřednictvím satiry, masek, přenosných objektů a živé hudby. Výsledné obrazy nemají vnucovat konkrétní názor, ale vybízet k zamyšlení a přitom pobavit.

Celý program festivalu, jehož partnery jsou Český rozhlas Vltava a FHS UK, je k dispozici na adrese www.kampushybernska.cz/100rokusatiry. Projekt je realizován za přispění hl. m. Prahy.

Petr Kukal, mluvčí FF UK