Indický prezident navštívil Univerzitu Karlovu, promluvil s indickými studenty

Indický prezident Rám Náth Kóvind v sobotu 8. září při třídenní návštěvě Česka zavítal na pražskou Univerzitu Karlovu. V závěru oficiálního programu osobně pohovořil i s několika indickými studenty, kteří se v České republice vzdělávají. Naopak čtveřice českých studentů indologie pronesla před prezidentem krátké projevy v bengálštině, hindštině, sanskrtu a tamilštině.

Kóvind na jejich vystoupení reagoval slovy, že si připadal, že není na české univerzitě, ale na univerzitě v Indii. Ve svém projevu zmínil dlouhou tradici indických studií v Praze i spolupráci mezi oběma zeměmi.

Prezident si v historické univerzitní budově prohlédl Velkou aulu a v předsálí Vlasteneckého sálu, v němž se odehrála hlavní ceremonie, také výstavu knih přeložených z indického do českého jazyka. Od rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy obdržel Kóvind univerzitní zlatou medaili, podepsal se také do pamětní knihy.

Na Univerzitě Karlově studuje celkem 160 studentů z Indie. Značná většina z nich, konkrétně 125, se věnuje lékařství a farmacii. Dohody o spolupráci na univerzitní úrovni UK se svými indickými protějšky zatím nemá. Odlišné je to na úrovni fakult, přírodovědecká a filozofická navázaly spolupráci se třemi indickými univerzitami.

„Univerzita Karlova má velký zájem spolupracovat s řadou indických vzdělávacích a vědeckých institucí. Rádi bychom navázali spolupráci především v oblasti medicíny, umění či humanitních věd. Instituce jako Indický technologický institut v Bombaji, Univerzita v Dillí či Institut vědy v Bangalore jsou pracoviště, se kterými bychom rádi realizovali úzkou spolupráci, a to především v oblasti výměny studentů a vědeckých pracovníků,“ uvedl Zima.

Na Kóvindově programu následovala ještě prohlídka laserového centra v Dolních Břežanech u Prahy a Strahovského kláštera. V podvečer se měl prezident projít po Karlově mostě, v plánu byla rovněž plavba po Vltavě. Návštěvu Česka ukončil Kóvind v neděli.

S českými politiky v čele s prezidentem Milošem Zemanem se Kóvind setkal v pátek na Hradě. Účastníci jednání české a indické delegace podepsali dohodu o zrušení víz pro držitele diplomatických pasů a memorandum o spolupráci ve vědě a výměně studentů. Kóvind ocenil Zemanova slova o tom, že by se Indie měla stát vzhledem ke svému významu stálým členem Rady bezpečnosti OSN. Součástí jednání bylo podle Zemana také téma boje proti terorismu a situace v Pákistánu, kde působí hnutí Tálibán.

Příští rok by měl Indii navštívit premiér Andrej Babiš (ANO). Prezidenti obou zemí upozornili na rostoucí obchodní výměnu a spolupráci. Kóvind uvedl, že velké možnosti vidí v obraně, a vyzval české firmy k aktivitě v jeho zemi.