FF UK navštívili zástupci šanghajské East China Normal University (Huadong Shifan Daxue)

18. června proběhla schůzka vedení FF UK se zástupci East China Normal University, která navázala na předchozí jednání o spolupráci.

V říjnu loňského roku bylo v Šanghaji na základě jednání o uzavření fakultní dohody o spolupráci podepsáno Memorandum of Understanding s Fakultou čínského jazyka a literatury, která měla o spolupráci s FF UK dlouhodobý zájem. V lednu 2018 byla uzavřena dohoda o mezifakultní spolupráci, která umožňuje výměnu studentů a doktorandů. Spolupráce otevřela magisterským studentům sinologie FF UK možnost semestrálních studijních pobytů a doktorandům umožnila výjezdy na kratší badatelské pobyty. V listopadu 2018 se skupina profesorů z ECNU zúčastní česko-slovenské sinologické konference, která se letos bude konat na FF UK. Cílem dalších jednání je podepsání meziuniverzitní dohody.

O univerzitě:

East China Normal University vznikla v roce 1951 sdružením několika starších šanghajských univerzit včetně St. John’s College (zal. 1879 americkými misionáři, jedna z nejstarších a před rokem 1949 nejprestižnějších čínských univerzit). Původně měla sloužit jako pedagogická škola, dnes se řadí mezi nejlepší univerzity v ČLR (vyniká zejména v oblasti lingvistiky, čínské literatury a čínské filozofie, pedagogiky, digitálních technologií a přírodních věd – zejména environmentální studia, chemie a fyzika).

Má navázané bilaterální vztahy s řadou prestižních škol po celém světě, mezi nimi jsou École normale supérieure, Univerzita v Lyonu, New York University, Pensylvania University, Cornell University a další.

Na ECNU získala doktorát z čínské literatury dr. Šárka Masárová, původně doktorandka O. Lomové, která zde následně působila dva roky jako post-doc.

foto: archiv FF UK