Open Square 2018: Palachovo náměstí opět ožije, přijet můžete lodí

Tradiční festival institucí sídlících kolem náměstí Jana Palacha Open Square nabídne v sobotu 28. dubna 2018 celodenní program, v němž nechybí ranní hodina jógy, vyhlídková plavba lodí, etnologický stánek s ukázkami lidových řemesel i gastronomické zážitky. A samozřejmě spousta kulturních akcí. Náměstí a jeho okolí jimi ožije od 10 do 18 hodin.

„Baví nás záměr našich osvícených předků, který na jednom náměstí seskupil tolik významných kulturních institucí. Vzniklo inspirativní místo plné kultury, vzdělanosti a kreativity a my ho jako takové chceme dál rozvíjet,“ říká Radka Potměšilová, tisková mluvčí spolupořádajícího Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Návštěvníci si mohou v jednom dni vybrat z výstav, koncertů, komentovaných prohlídek budov, komentovaných vycházek, hudebních i výtvarných workshopů, pořadů pro děti či různých zážitkových aktivit. Většina z nich se uskuteční přímo na náměstí a v budovách pořádajících institucí a jejich bezprostředním okolí. Městská knihovna na Palachově náměstí zaparkuje bibliobus Oskar s knižními novinkami, filmy i audioknihami, Muzeum Karlova mostu pořádá celkem tři plavby vyhlídkovou lodí Nepomuk z přístaviště u hotelu Four Seasons. Program lze začít už v 9 hodin ranní hodinou jógy na zahradě Uměleckoprůmyslového musea. Na některé z akcí je třeba si rezervovat místo, program a rezervační formuláře naleznete na webu opensquare.cz. Na místě se všechny informace dozvíte v infostánku.

Festival Open Square založily velké veřejné instituce z okolí náměstí Jana Palacha, Filozofická fakulta UK, Uměleckoprůmyslové museum, Česká filharmonie a Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, které v roce 2014 podepsaly Memorandum o spolupráci, jehož smyslem je společně prezentovat veřejnosti, zejména mladým lidem, unikátní urbanistický celek pražského Palachova náměstí a činnost institucí, které na něm sídlí. Postupně se připojily další instituce, Galerie Rudolfinum, Vysoká škola uměleckoprůmyslová, Galerie hlavního města Prahy, Muzeum Karlova mostu, Městská knihovna a Pražská konzervatoř. Každoročně festival navštěvuje několik tisícovek lidí, letos se uskuteční již 5. ročník.

tisková zpráva (PDF)

pořádající instituce 5. ročníku:

• Česká filharmonie
  • Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
  • Galerie hlavního města Prahy
  • Galerie Rudolfinum
  • Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy¨
  • Muzeum Karlova mostu
  • Městská knihovna v Praze
  • Pražská konzervatoř
  • Uměleckoprůmyslové museum v Praze
  • Vysoká škola uměleckoprůmyslová