Techniky vládnutí v Ankh-Morporku nebo pesimismus ve sci-fi. Na PragoFFestu 2018 vystoupí přednášející z FF UK

Festival fantastiky PragoFFest 2018 proběhne v Modré škole v pražských Hájích ve dnech 1.–6. února 2018. Přednášky na různá témata od videoher po mytologii pronese také šest odborníků z FF UK, kteří všichni vystoupí v pátek 2. února.

Festival tradičně nabízí pestrý program, který láká fanoušky fantasy, sci-fi, hororu, anime, deskových her a videoher. Vedle čistě žánrového programu tvoří nedílnou součást akce také prezentace popularizující vědu a techniku. Filozofická fakulta UK do programu přispívá od roku 2015.

Filip Rybín: League of Legends – kooperace a konflikt | GameLine (o videohrách) | od 12:00
Hry jako Dota 2 nebo League of Legends jsou jedinečným mixem kooperace a konfliktu. Kdo nejvíce feeduje, kdo je nejvíce toxic a mohou jungleři za všechny vaše problémy? Jedinečná sonda do hlubin (nejen) ELO Hell.
Lenka Chudomelová: Umění vládnout (nejen) Ankh-Morporku | BritCon (britské seriály a sitcomy) | od 16:00
Patricij Vetinari je v Pratchettových knihách znám dokonalým smyslem pro vládu nad nepředvídatelným Ankh-Morporkem. Jak si udržuje moc a jaké techniky vládnutí používá? A obstál by jako vládce státu či města na kulaté Zemi?
Vítězslav Kremlík: Kdo zabil optimismus ve sci-fi? | FutureCon + MaelströM (věda, technologie, lidstvo, budoucnost) | od 17:00
Seriál Orville vznikl, protože už ani Star Trek není optimistický. Temné vize budoucnosti jako Blade Runner, Soylent Green, Matrix či Terminátor převažují. Pesimismus naši kulturu přepadl paradoxně právě v době, kdy jsme dosáhli největší prosperity v dějinách.
Eva Kyselá: Jak mýty tvoří realitu | Fantasy & History | od 17:00
Myslíte, že mytologie nemá v moderní společnosti jiné místo než jako historická fikce překonaná vědou a rozumem? Hledali byste mýtus v reklamě na prací prášek? A v čem podle vás tkví úspěch Bene Gesseritu? V prádle bělejším než bílém to nebude…
Martin Vlček: Dévové a asurové – soupeřící bohové | Fantasy & History | od 12:00
Přednáška se zaměřuje na dvě skupiny božstev či démonů, jejich boje i prolínání, a to zejména v Indii a Íránu. Menší prostor bude věnován i rozdělení božstev a démonů obecně v indoevropském prostředí.

Fotografie z průběhu akce: