Češi přispěli půl milionu korun na obnovu zničené univerzitní knihovny v iráckém Mosulu

Společná dobročinná sbírka Knihovny Filozofické fakulty UK a Člověka v tísni Pomozme knihovně! skončila 31. ledna 2018. Na finanční pomoc při obnově zničené Ústřední knihovny Mosulské univerzity v Iráku se podařilo shromáždit 500 000 Kč. „Jménem Mosulské univerzity bych moc rád poděkoval všem, kdo se na sbírce podíleli, lidem, kteří nám přispěli, i všem kolegům knihovníkům. Velmi si vážíme podpory, kterou věnujete nejen knihovně, ale celé naší univerzitě,“ řekl Mohammed Jassim Al Hamdany, ředitel Univerzitní mosulské knihovny.

Sbírka Pomozme knihovně!, která byla vyhlášena loni 2. října, byla více než úspěšná: od dárců se celkem podařilo vybrat přes 280 000 Kč. Organizace Člověk v tísni, která situaci v Mosulu dobře zná a pomoc tamní univerzitní knihovně vnímá jako velmi důležitou, navíc uvolnila prostředky ze své sbírky Skutečná pomoc a dorovnala částku na 500 000 Kč. Ze získaných prostředků bude nakoupeno konkrétní vybavení, které knihovna potřebuje, aby mohla znovu začít fungovat jako centrum setkávání a vzdělávání. „Jsme potěšeni, že projekt přinesl ovoce a vybraná částka pomůže postupně vracet život do mosulské univerzitní knihovny. Děkujeme všem, kterým nebyl její osud lhostejný a sbírku podpořili,“ říká Klára Rösslerová, ředitelka Knihovny FF UK.

Sbírka Pomozme knihovně! skončila, ale pomáhat můžete dál

Ústřední knihovna Mosulské univerzity v Iráku byla s více než milionem dokumentů (včetně vzácných rukopisů a starých tisků) jednou z nejvýznamnějších knihoven v oblasti. V letech 2014 až 2016, kdy se Mosul ocitl pod nadvládou tzv. Islámského státu, byla v bojích téměř zcela zničena. V červenci 2017 se podařilo město definitivně osvobodit a ihned začaly snahy o jeho obrodu. Toto úsilí se týká i Mosulské univerzity a její ústřední knihovny, která studentům a pedagogům poskytovala vynikající informační zázemí potřebné ke studiu a výuce.

Přestože sbírka Pomozme knihovně! s posledním lednovým dnem skončila, pomáhat lidem v Iráku a Sýrii můžete dál: například příspěvkem na dlouhodobou sbírku Člověka v tísni SOS Sýrie a Irák, č. ú. 92329232/0300. „V Iráku působíme už od roku 2003 a působit budeme i nadále. Miliony lidí v Iráku stále potřebují okamžitou humanitární pomoc. Vedle ní se však snažíme čím dál tím více zaměřovat i na dlouhodobější programy na obnovu základních služeb včetně vzdělávání či přístupu k pitné vodě, a také na podporu lidí, kteří ztratili v důsledku konfliktu zdroje obživy,“ dodává Naďa Aliová z Člověka v tísni.

web sbírky

facebookový profil sbírky

Kontaktní osoby pro sbírku i média:

PhDr. Klára Rösslerová, Ph.D.
ředitelka Knihovny FF UK
klara.rosslerova@ff.cuni.cz