Stále ještě není pozdě Pomoci knihovně!

Úspěšná sbírka Pomozme knihovně! na obnovu zničené Ústřední knihovny Mosulské univerzity v Iráku ještě nekončí! Pro velký úspěch bude prodloužena až do 31. ledna 2018.

V rámci sbírky, kterou loni 2. října vyhlásila Knihovna Filozofické fakulty UK ve spolupráci s Člověkem v tísni, se doposud podařilo shromáždit více než 190 000 korun. Pokud považujete projekt za smysluplný, přispějte do konce ledna libovolnou částkou a pomozte organizátorům dosáhnout částky čtvrt milionu, která bude odevzdána přímo do potřebných rukou.

Ústřední knihovna Mosulské univerzity v Iráku byla s více než milionem dokumentů (včetně vzácných rukopisů a starých tisků) jednou z nejvýznamnějších knihoven v oblasti. V letech 2014 až 2016, kdy se Mosul ocitl pod nadvládou tzv. Islámského státu, byla v bojích téměř zcela zničena. V červenci 2017 se podařilo město definitivně osvobodit a ihned začaly snahy o jeho obrodu. Toto úsilí se týká i Mosulské univerzity a její knihovny, která studentům a pedagogům poskytovala vynikající informační zázemí potřebné ke studiu a výuce.

Česká veřejnost může na obnovu zničené knihovny přispět v rámci dobročinné sbírky Pomozme knihovně!Jsem velice potěšena výší částky, kterou se nám do dnešního dne podařilo shromáždit. Bylo by skvělé, kdyby do konce ledna překročila hranici 250 000 a věřím, že se to podaří,“ prohlásila Klára Rösslerová, ředitelka Knihovny FF UK.

V souvislosti se sbírkou již proběhlo mnoho zajímavých doprovodných akcí, pořádaných organizátory i studenty Filozofické fakulty UK. Jejich vyvrcholením byl mimořádně úspěšný Den pro Mosul, který proběhl 2. listopadu 2017 v Kampusu Hybernská. Pestrý program, výstavu Ohrožená architektura města Mosulu, odbornou debatu, videoprojekci a večerní koncert si kromě velkého počtu spokojených návštěvníků nenechali ujít ani někteří významní hosté, například velvyslanec Irácké republiky v České republice J. E. pan Walid Hamed Shiltagh nebo rektor Univerzity Karlovy J. M. pan Tomáš Zima.

Pomozte i vy! Jak na to? Přispět můžete převodem libovolné částky na bankovní účet 51945194/0300 nebo přímo do sbírkových pokladniček.

Další informace:

web sbírky

facebookový profil sbírky

Seznam pokladniček a jejich umístění:

• Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Knihovna Jana Palacha, nám. Jana Palacha 2
  • Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Knihovna Celetná, Celetná 20
  • Univerzita Karlova, Knihovna společenských věd T. G. Masaryka, U Kříže 661/8

Kontaktní osoby pro sbírku i média:

PhDr. Klára Rösslerová, Ph.D.
ředitelka Knihovny FF UK
klara.rosslerova@ff.cuni.cz