Skončil zimní semestr Dětské univerzity FF UK. Děti se na slavnostním zakončení setkaly s paní děkankou

V zimním semestru bylo připraveno sedm kurzů pro mladší a sedm pro starší školáky: celkem si humanitní obzory přišlo rozšířit 95 dětí. Nejmladší generaci se FF UK věnuje od roku 2012.

Během zimního semestru 2017/2018 se mladší děti mohly například s etnologem Petrem Janečkem dozvědět, kde se vzaly a co původně znamenaly nejznámější lidové pohádky, s Ústavem etnologie se vypravily za piráty Jejího Veličenstva Alžběty I. a poznaly osobnost nejslavnějšího anglického piráta Francise Drakea. Pracovníci Fonetického ústavu ukázali, jak si můžeme hrát s vlastní řečí, která vůbec není tak jednoduchá, jak bychom si mohli myslet, a Katedra filmových studií nabídla výpravu do historie filmu, která zahrnovala i rozpohybování vlastních obrázků pomocí prekinematografických aparátů. Katedra pedagogiky představila mladým dámám a gentlemanům základy etikety a nechyběl oblíbený kurz pořádaný Ústavem jazyků a komunikace neslyšících, kde se děti dozvěděly, jak spolu komunikují neslyšící lidé, a několik znaků se také naučily.

Pro starší děti (6.–9. třída ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií) si kurz připravil Ústav germánských studií, kde si účastníci vyzkoušeli, k čemu jsou dobré různé druhy slovníků, a pokusili se sestavit vlastní heslo. Ústav Českého národního korpusu zase ukázal, co všechno o češtině prozradí statistika. Nechyběl kurz tvůrčího psaní, tipy pro osvojování si cizího jazyka nebo diskuse o tom, jaké vlastnosti a dovednosti by měl mít učitel, samozřejmě s praktickou zkouškou vlastní výuky.

Slavnostní zakončení devátého semestru šestého ročníku projektu Hledá se Sofie – Dětská univerzita Filozofické fakulty Univerzity Karlovy proběhlo 18. ledna 2018. Děti, které se za dobu existence projektu zúčastnily více než pěti setkání, obdržely z rukou paní děkanky diplom.

Kurzy letního semestru 2017/2018 budou zveřejněny v průběhu února. Podrobné informace o projektu jsou k dispozici na jeho webových stránkách, případně se na pořadatele neváhejte obrátit e-mailem.

foto: archiv FF UK