Jan Čermák a Michal Švec získali Řád finského lva

Ve středu 6. prosince 2017 převzali profesor Jan Čermák a předseda Skandinávského domu Michal Švec z rukou finské velvyslankyně, J. E. Heleny Tuuri, Řád finského lva. Prestižní státní vyznamenání bylo oběma uděleno za výjimečné zásluhy o šíření povědomí o finské kultuře v České republice. Michal Švec získal řád ve třídě rytíř, Jan Čermák se stal rytířem I. třídy.

Prof. PhDr. Jan Čermák, CSc. (1962), je předním českým anglistou specializujícím se zejména na anglickou historickou lingvistiku a středověkou literaturu. Působí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Vedle anglistiky a bohemistiky vystudoval také finskou filologii a v posledních letech se odborně věnoval finskému národnímu eposu Kalevala. Především připravil jeho nejnovější české vydání opatřené rozsáhlými komentáři a zásadními studiemi. Kniha vyšla v roce 2014 v nakladatelství Academia pod názvem Kalevala Eliase Lönnrota a Josefa Holečka v moderní kritické perspektivě. Za práci na této publikaci obdržel profesor Čermák roku 2015 „Cenu za epos“ (Eepos-palkinto) udělovanou Finskou kalevalskou společností.

„Monumentální 1100stránkové dílo dostalo úchvatnou grafickou podobu a po svém vydání zaznamenalo velký ohlas českých médií. Je bezpochyby jednou z nejvýznamnějších publikací týkajících se finské kultury, která kdy česky vyšla,“ zdůvodňuje udělení vyznamenání finská velvyslankyně.

Michal Švec (1984) vystudoval finštinu a klasickou archeologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde v současnosti pokračuje v doktorském studiu literární komparatistiky. Od roku 2008 je předsedou Skandinávského domu, severského kulturního centra v České republice. Pod jeho vedením zorganizoval Skandinávský dům několik set kulturních akcí, začal pořádat podzimní festival Dny Severu, koordinoval kampaň #ReadNordic nebo vybudoval unikátní knihovnu severských literatur. Michal Švec působí také jako překladatel z finštiny a odborně se věnuje finské literatuře a filmu. Za překlad prózy Penttiho Saarikoskiho Dopis pro mou ženu obdržel v letošním roce Prémii Tomáše Hrácha.

„Vyznamenání vnímám jako výrazné ocenění celé práce Skandinávského domu, neziskové organizace, která u nás působí na poli severské kultury již dvanáct let. Obzvláště díky obětavé práci a nadšení mnoha dobrovolníků se nám daří přibližovat české veřejnosti zejména kvalitní literaturu a kinematografii, která zrcadlí důležité a inspirativní severské hodnoty, jakými jsou mimo jiné rovnoprávnost, úcta ke každému jedinci, důraz na vzdělání nebo péče o životní prostředí,“ dodává Michal Švec.

Řád finského lva je význačné finské státní vyznamenání, které se uděluje od roku 1942 za vojenské a civilní zásluhy finským i zahraničním občanům.

Skandinávský dům

Skandinávský dům, z. s., je českou neziskovou organizací, která plní roli institutu zaměřeného na prezentaci kultury zemí evropského Severu. Za tímto účelem pořádá literární akce (křty novinek, setkání se spisovateli, besedy s odborníky), filmová promítání, odborné a populární přednášky, výstavy výtvarného umění, koncerty a další tematicky zaměřené společenské, vzdělávací a osvětové aktivity, mezi které patří také provoz infor­mač­ních webových stránek, stránek na sociálních sítích a Knihovny Skandinávského domu se specializovaným fon­dem severských literatur.

kontakt pro média:

Ema Stašová, PR