Charles Clover: Putin and Xi Jinping: is there a new model of authoritarian emerging?

Russian President Vladimir Putin, left, and China's President Xi Jinping pose for a photo prior to their dinner in the Kremlin in Moscow, Russia, Monday, July 3, 2017. Chinese President has arrived in Russia for talks focusing on expanding cooperation with Moscow just as tensions between U.S. and China have flared up. (Sergei Chirikov/Pool Photo via AP)

Přednáška se zaměří na paralely mezi autoritářským režimy v Rusku a v Číně a okrajově též v dalších zemích (Turecko). Charles Clover si na základě bohatých zkušeností s ruskou politikou a jejím ideologickým pozadím klade otázku, nakolik můžeme mluvit o novém Eurasijském modelu autoritářské vlády, který se bude stále více prosazovat globálně.

Charles Clover je známý novinář a autor zaměřující se doposud na Rusko, kde v letech 2008 až 2013 působil jako ředitel kanceláře britského deníku Financial Times. V současné době působí jako dopisovatel FT v Pekingu. V roce 2015 v nakladatelství Yaleské univerzity vydal knihu o současném ruském nacionalismu v perspektivě národní ideologie Eurasianismu (Black Wind, White Snow: The Rise of Russia’s New Nationalism), v níž propojuje studium historických pramenů s rozhovory s ideology kolem ruského prezidenta Putina.

Přednáška se uskuteční v rámci mezinárodní konference Institutu strategických regionů Geographical Spaces, Cultural and Political Constructs, and Analytical Tools.

čtvrtek 7. prosince od 17:00

Filozofická fakulta UK