Od 28. července do 25. srpna 2017 bude na Filozofické fakultě UK probíhat již tradiční Letní škola slovanských studií pořádaná Ústavem bohemistických studií FF UK. Na téměř sto padesát zájemců o češtinu z celého světa čeká čtyřtýdenní kurz jazyka, literatury a historie, ale i zážitkové workshopy či soutěž o nejlepší český chlebíček.
Nejen Staré Město pražské, ale především pověst Univerzity Karlovy jako jedné z nejstarších evropských univerzit přitahuje již více než 60 let studenty, odborníky, ale i laiky se zájmem o českou kulturu. Nejstarší česká letní škola tak láká stále více účastníků ze všech kontinentů. „Zaznamenáváme vzrůstající zájem cizinců z celého světa. Letošní LŠ se zúčastní 145 studentů z 38 zemí světa. Přivítáme studenty z Ghany, Kolumbie, Mexika i Taiwanu. Nejmladšímu účastníkovi je 18 a nejstaršímu 81 let,“ říká ředitelka LŠSS Svatava Škodová.
Semináře, přednášky a workshopy letní školy již tradičně vedou přední odborníci Univerzity Karlovy a Akademie věd České republiky, například české dějiny přednáší právní historik prof. Jan Kuklík a české městské legendy a konspirační teorie vyučuje etnolog Petr Janeček. Samotná jazyková výuka češtiny je pak rozčleněna do čtyř základních stupňů podle pokročilosti a probíhá pět hodin denně.
Letní škola slovanských studií nabízí svým studentům možnost zažít českou kulturu na vlastní kůži. Od výletů na hrady a zámky, setkání se zajímavými českými osobnostmi a filmové projekce po společné zpívání českých písní. „Letošní ročník přinese řadu inovací,“ říká Svatava Škodová. „Kromě jazykových kurzů, přednášek a volitelných seminářů jsme se rozhodli pro zájemce zařadit i volitelné workshopy a další neformální aktivity. Například na divadelním workshopu budeme účastníky učit improvizovat v češtině, během filmových dílen vytvoří vlastní animovaný film a dokument zachycující jejich vlastní vnímání Česka. To, jak lidé z celého světa vidí Prahu a její obyvatele, je zároveň nesmírně zajímavé i pro nás samotné. Nastavují nám zrcadlo,“ dodává.
Nově se v programu objeví i stále populárnější urban walks neboli tematické procházky městem. „Chceme účastníkům ukázat i jinou Prahu než tu turistickou,“ vysvětluje Škodová. „Naši odborníci je provedou Prahou avantgardní, literární či mytologickou. Seznámí je se starými legendami a pověstmi, ale i současným urbanistickým a industriální vývojem Prahy,“ doplňuje.
Oficiální zahájení LŠSS proběhne v sobotu 29. července od 9.30 hod. ve Velké aule Karolina (Ovocný trh 3, Praha 1), výuka samotná pak začíná v pondělí 31. července.
Web: http://lsss.ff.cuni.cz/
Facebook: https://www.facebook.com/LSSSpraha/
Tisková zpráva
Kontaktní osoba pro média
Ina Píšová
tisková mluvčí Filozofické fakulty UK
ina.pisova@ff.cuni.cz
+ 420 777 739 951