Kateřina Svatoňová získala Cenu F. X. Šaldy

Ve čtvrtek 29. června 2017 byly slavnostně předány Cena F. X. Šaldy za českou uměleckou kritiku a Cena Otokara Fischera pro německé bohemistky a bohemisty. Autoři oceněných knih Kateřina Svatoňová a Tilman Kasten přestavili své práce ve středu 28. června v pražském Goethe-Institutu. Cena Otokara Fischera byla udělena poprvé symbolicky v roce 150. výročí narození a 80. výročí smrti F. X. Šaldy.

Po jedenadvacáté byla ve čtvrtek 29. června 2017 udělena Cena F. X. Šaldy za mimořádný publikační výkon v oblasti české umělecké kritiky. Porota Ceny F. X. Šaldy ve složení Petra Ježková (divadelní historie a kritika), Matěj Kratochvíl (hudební historie a kritika), Zdenka Kalnická (filosofie), Martina Mašínová (literatura a nakladatelská praxe), Jana Pelouchová (hostitelské Museum Kampa), Miloslav Topinka (básník a esejista) a Tomáš Winter (výtvarná kritika a kunsthistorie) se rozhodla udělit Cenu F. X. Šaldy Kateřině Svatoňové za knihu Mezi-obrazy: Mediální praktiky kameramana Jaroslava Kučery (Praha: Filozofická fakulta UK, Národní filmový archiv, Master Film, 2016).

Spolu s Cenou F. X. Šaldy bude poprvé slavnostně předána rovněž Cena Otokara Fischera pro německé bohemistky a bohemisty, která klade obdobný důraz na „pronikavost pohledu, dar hodnotící, schopnost vidět a položit problém, přetavování imaginace, povyšování a zpředmětňování nálady“ (O. Fischer, Na rozhraní, 1914). Je určena výjimečným počinům v německy psané bohemistice, zahrnuje širokou oblast české literární historie, jazykovědy, dějin umění, architektury, divadla, hudby či filmu. Zvláštní pozornost je věnována pracím germanobohemistickým, zkoumajícím vztahy mezi českou a německou kulturou v prostoru českých zemí.

Neznámou kapitolu z dějin česko-německého literárního transferu představuje i kniha Tilmana Kastena o valdštejnských románech Alfreda Döblina a Jaroslava Durycha, kterou pod názvem Historismuskritik versus Heilsgeschichte–Die Wallenstein-Romane von Alfred Döblin und Jaroslav Durych vydalo v roce 2016 nakladatelství Böhlau. Knihu vybrala česko-německá porota Ceny Otokara Fischera tvořená zástupci německých univerzitních bohemistik (Irina Wutsdorff, Alfrun Kliems, Marek Nekula, Martina Winkler) a zástupci pořádajícího Institutu pro studium literatury (Libuše Heczková, Eva Jelínková, Petr Málek, Václav Petrbok).

Cena F. X. Šaldy na Facebooku

Cena Otokara Fischera