Tomáš Halík obdrží Cenu Papežské rady pro kulturu

Cenu Per artem ad Deum (Uměním k Bohu) každoročně uděluje Papežská rada pro kulturu za vynikající zásluhy v oblasti kultury zejména za podporu dialogu mezi kulturami. Toto ocenění obdrželi v minulosti např. režisér Krzysztof Zanussi či skladatelé Krzysztof Penderecki a Arvo Pärt.

Papežskou radu pro kulturu zřídil v roce 1982 papež Jan Pavel II. a v současnosti ji vede kardinál Giafranco Ravasi, s nímž Tomáš Halík společně přednášel v rámci iniciativy Benedikta XVI. nazvané „Nádvoří národů“.

Kněz, vysokoškolský pedagog a spisovatel Tomáš Halík, oceněný za „svědectví opravdové víry, za svou účast na životě společnosti a veřejná stanoviska proti rasové diskriminaci“, převezme letošní medaili Per artem ad Deum v rámci červnového festivalu Sacroexpo v Polsku. Spolu s ním budou vyznamenáni polský astronom a teolog Michael Heller, jediný polský držitel Templetonovy ceny, a německá umělkyně Claudia Henzler.