Pozemské Afrodíty s modelem římského Pantheonu zkrášlují zámek Duchcov

Ústav pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a správa zámku Duchcov připravily v rámci expozice Okouzleni antikou v letošním roce nejedno překvapení pro návštěvníky. Expozice byla doplněna o půvabný suvenýr ze šlechtické Grand Tour či o originální vázy se vztahem ke zkrášlovacím rituálům antických žen.

Mezi suvenýry, které si přiváželi šlechtičtí cestovatelé ze svých cest po Itálii, byl vystaven půvabný model římského Pantheonu, zhotovený z vápence a mramoru a uchovávaný ještě donedávna v depozitářích Národního památkového ústavu. Model připomíná kruhový, monumentálně klenutý chrám původně zasvěcený všem antickým bohům, který dodnes patří k nejvýznamnějším a nejzachovalejším antickým chrámům a stavbám starověku.

Novinkou v letošním roce je i sezonní výstavka s názvem Pozemské Afrodíty. Prostřednictvím nádobek na kosmetiku i žánrových výjevů na antických malovaných vázách můžete nahlédnout do specificky ženského světa plného vůní, líčidel a dalších krášlicích prostředků. Vystavené originály ze sbírky Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy dokládají, že touha po dokonalém vzhledu je dnes téměř stejná jako před dvěma a půl tisíci lety.

„Reakce návštěvníků na expozici Okouzleni antikou nás velmi těší. Často se stává, že v této expozici tráví trojnásobně víc času, než původně předpokládali. To je pro nás důležitou zpětnou vazbou. Expozice je bez průvodce, je bezbariérová, divácky velmi úspěšná a vzhledem ke třem jazykovým mutacím dostupná i pro zahraniční návštěvníky,“ uzavírá kastelán zámku Marian Hochel.

[tisková zpráva z 19. května 2017]