Novinářská cena za rok 2016 putuje na FF UK

Ocenění, které každoročně uděluje Nadace Open Society Fund Praha, si klade za cíl podporovat kvalitní a nezávislou žurnalistiku. Odborná porota hodnotí mimořádný přínos v oblastech psané, audiovizuální a online žurnalistiky.

Cenu za nejlepší analyticko-investigativní příspěvek v kategorii psané žurnalistiky získala série článků o čínské společnosti CEFC. Velkou měrou se na ní podílel projekt Sinopsis.cz, společná iniciativa sinologů z FF UK a sdružení AcaMedia, který své texty následně zveřejňoval na serveru Hlídací pes. „Série článků systematicky zpochybňuje tvrzení o pozitivním vlivu čínských investic v České republice i kredibilitě aktivních čínských investorů. Porotci oceňují dlouhodobou práci autorů a rutinní kombinaci mnoha zahraničních i domácích zdrojů. Důležitému tématu věnují hodně prostoru a zasazují jej do kontextu mezinárodních debat o vlivu čínských investic,“ zdůvodnila porota své rozhodnutí.

Projekt Sinopsis.cz propojuje akademické prostředí s mainstreamovými médii a usiluje tak o lepší pochopení současné Číny a česko-čínských vztahů. Výstupy projektu je možné sledovat na webové a facebookové stránce projektu. Zde je rovněž možno přihlásit se k odběru pravidelného newsletteru.

„Cena mě těší jako doklad toho, že  práce našich pedagogů je oceňována nejen v úzce odborných kruzích, ale i širší veřejností. Věřím, že toto ocenění bude inspirací pro studenty a přispěje k rozšíření zájmu o odborná témata související se současnou Čínou včetně mezioborové spolupráce v relevantních oblastech,“ říká profesorka Olga Lomová, vedoucí sinologie na FF UK.

V kategorii nejlepší rozhovor psané žurnalistiky zvítězil student politologie FF UK Filip Zajíček, který spolu s Kirillem Ščeblykinem publikoval v The Student Times rozhovor s Andrejem Babišem Koupím si, co budu chtít. To není váš problém. „Jedná se o silný rozhovor s mocným mužem, který evidentně podcenil protihráče. Novináři v rozhovoru ukázali bystrost v reakci na dotazovaného a nechali ho projevit se se vším všudy. Odhalili tak aroganci mocného politika, který se sám v rozhovoru diskreditoval. Rozhovor byl nominován nejen pro svůj zásadní společenský dopad a relevanci, ale také pro svou poutavost. (…) Rozhovor přesně vystihuje momenty mezi tazateli a dotazovaným a odkrývá pravou tvář výrazné osoby české politické scény,“ uvedla porota ve svém zdůvodnění.

Mluvčí fakulty UK Ina Píšová k oceněním dodává: „Jako Filozofická fakulta UK usilujeme o naplnění trojího poslání: špičkové vědy, vynikající výuky a silné role ve veřejném prostoru. Chceme poskytovat odborná stanoviska k aktuálním společensko-politickým tématům a podílet na budování občanské společnosti. Ocenění Filipa Zajíčka a kolegů z projektu Sinopsis je uznáním tohoto úsilí a my si ho velmi vážíme.“

Oceněné články věnované Číně jsou zveřejněny na webu projektu Sinopsis, rozhovor s Andrejem Babišem na webu Student Times.

Kontaktní osoba pro média:

Ina Píšová
tisková mluvčí Filozofické fakulty UK