Noc s Andersenem počtvrté, tentokrát se Čtyřlístkem a konečně pod hvězdami

V aprílový předvečer se v Knihovně Jana Palacha konala již čtvrtá Noc s Andersenem. I naše knihovna se tak pustila do boje o dětské čtenářství, tentokrát nám byly pomocníky postavičky ze Čtyřlístku.

Akce vždy začíná předčítáním knihy, kterou vybíráme tak, aby se hodila k tématu večera. Letos jsme se báli, že předčítat kreslený Čtyřlístek bude trochu oříšek, nakonec jsme však objevili i Čtyřlístek ve formě pohádkové knihy. Po čtení následuje z pohledu dětí zlatý hřeb večera: bojovka. Letos děti měly jedno stanoviště na Fonetickém ústavu, kde měnily hlas Fifinky tak, aby zněl strašidelněji a únosci Myšpulína, Bobíka a Pindi se náležitě vylekali, jinde skládaly čtyřlístkové puzzle na čas nebo plnily vědomostní úkoly s čtyřlístkovou tématikou. Dvě stanoviště jsou však nezměnitelná: prvním je opičí dráha, která letos kromě rychlosti a zručnosti dětí při oblíbené jízdě s knihovnickým vozíkem prověřila i jejich schopnost vyluštit tajný vzkaz, rychlost při oblékání a znalost českých pohádek ukrytých v kouzelném klobouku. Druhou tradiční disciplínou je stezka odvahy do temného knihovního skladu. Po bojovce jsme my sčítali body, abychom určili vítěze, a děti si ještě skládaly vlastní Čtyřlístek s komiksovými bublinami podle jejich fantazie. A pak už následovalo vyhlášení vítězů a rozdávání dárků. Díky štědrosti našich sponzorů děti dostaly krásné knihy, pexesa, bonbóny, tužky a podobně. Naším tradičním sponzorem je ČEZ a nakladatelství Mladá fronta, letos jím byly navíc IKEA a DM drogerie.

Po společné večeři a čištění zoubků následuje příprava na spaní, s rozbalováním spacáků a karimatek pomáhají úplně všichni. Spí se na galerii hlavní studovny Knihovny Jana Palacha s proskleným stropem a letos byly poprvé vidět hvězdy! Před usnutím děti ještě poslouchají ukolébavky a pohádku na dobrou noc. Zde oficiální program končí, protože pak už by děti teoreticky měly jen klidně spát. Ve skutečnosti následuje noc plná štěbetání, běhání na záchod, svícení baterkami a tajného čtení (nad tím jediným bychom měli přimhouřit oči). Ale i to je součástí Noci s Andersenem, pro děti je noc strávená mimo domov a bez rodičů umocněná spaním ve spacáku v kolektivu ostatních dětí zážitkem sama o sobě. A my jim to přejeme. Užíváme si tu radost s nimi.

autoři: Klára Rösslerová, Jan Kamenický a Radek Skarnitzl; fotografie: Martin Hundák, FF UK