Jaké je to být fakultním dobrovolníkem? Zapojit se může každý student FF UK

„Veškerá potřebná kvalifikace se dá shrnout do chuti se učit, úsměvu a vyzařování jistoty,“ říká o dobrovolnické činnosti, jíž se věnuje od roku 2014, student historie Vlastimil Křišťan.

Co tě přivedlo ke studiu na FF UK a čemu se v rámci něj věnuješ?

Od dětství jsem se zajímal o vojenství a dějiny. Na FF UK jsem byl přijat na historii před dlouhými osmi lety a byly to úžasné roky. Zvládl jsem za tu dobu k historii připojit i nějaké přednášky z psychologie, pedagogiky, umění na FSV UK, tvorby počítačových her a filmu a pohádat se s předsedou komise u státnic o kulometech. V současnosti, kromě práce s metadaty  v jednom státním archivu, studuji 4. ročník navazujícího magistra v oboru historie – obecné dějiny, kde snad letos konečně dojdu ke státnicím. Jestli budu pokračovat na doktorské studium, stále zvažuji.

Jak dlouho děláš dobrovolnictví na FF UK?

Jsem jedním z prvních dobrovolců, takže od úplného začátku v září 2014. Dobrovolnickou činností jsem na FF UK strávil už skoro 100 hodin.

20160616IMG_1474

Vlastimil Křišťan, student navazujícího magisterského oboru historie – obecné dějiny, se jako dobrovolník zapojuje do organizace velkých fakultních akcí, jakou byla např. Noc filozofie v roce 2016.

Jak ses k dobrovolnictví dostal a co tě na něm zaujalo?

V létě 2014 přišel e-mail prostřednictvím novinkového systému Studentské rady FF UK s poptávkou pomocníků k zápisům do studia. Já se v létě nudil, místo abych psal diplomku, a stýskalo se mi po fakultě. Zaujala mě možnost pomoci prvákům a zapojit se nějak více do fakultního dění. Jsem celý život zvyklý fungovat v kolektivech a pro kolektivy, takže dobrovolnictví mi vlastně přijde vcelku přirozené. Popravdě si neumím představit, že bych se mohl považovat za vysokoškolského studenta, kdybych se do fakultních aktivit nezapojoval. Nejvíc mne asi baví komunikovat s návštěvníky a pocit, že jsem užitečný.

V čem spatřuješ přínos dobrovolnictví?

Poznal jsem spoustu lidí mimo svůj obor, naučil se komunikovat s návštěvníky různých akcí a lépe zvládat krizové situace. Také mi dobrovolnictví dalo spoustu nezapomenutelných zážitků a několik přátel, s kterými bych se nejspíš při velikosti fakulty běžně ani nesetkal.

Jaká akce, na které ses jako dobrovolník účastnil, pro tebe byla nejzajímavější?

Slavnostní zakončení semestru Dětské univerzity FF UK. Bylo hodně fajn to pro děti připravit a sledovat je, jak jsou natěšené, trochu bojácné a nakonec veselé. Jinak pochopitelně zápisy, kdy z prváků skoro vyzařuje směsice odhodlání a strachu z nového.

Do jakých dalších aktivit na FF UK jsi zapojený?

Kromě dobrovolnictví jsem na FF UK aktivní ve Spolku studentů historie – Ffabula, kde teď například připravujeme přednáškový den k Velké válce. Jinak pomáhám Studentské radě FF UK s přípravou plesu [letos např. jako fotograf ve fotokoutku, viz album na Facebooku, pozn. red.], organizuji večery deskových her (pod hlavičkou FFabuly a StRady), od předloňska jsem členem fakultní disciplinární komise, loni jsem byl pár měsíců studentským radním a participuji ještě v několika neoficiálních studentských spolcích.

Pro koho se podle tebe dobrovolnictví hodí?

Pro každého, kdo se chce cítit skutečnou součástí fakulty a zároveň ho baví komunikovat s lidmi a podílet se na zdaru větších i menších akcí. Navíc poznáte kolegy a kolegyně z ostatních oborů a vystoupíte alespoň občas z bubliny toho vašeho. Veškerá potřebná kvalifikace se dá shrnout do chuti se učit, úsměvu a vyzařování jistoty, která je důležitá obzvlášť u přijímaček a zápisů – uchazeči a prváci jsou občas docela rozklepaní.

Dobrovolnictví na FF UK se začalo rozvíjet v roce 2014 z iniciativy studentů, kteří se chtěli podílet na fakultním dění. V současnosti se spolupráce v rámci dobrovolnických aktivit účastní více než 70 studentů. Cílem projektu je systematické zapojování studentů do organizace fakultních a oborových akcí. Kromě nových zkušeností získá každý dobrovolník za 20 hodin aktivní účasti na fakultních akcích fakultní tričko a za 40 hodin oficiální certifikát o dobrovolnické činnosti podepsaný paní děkankou.

Zájemci se o aktuálních nabídkách dozvídají prostřednictvím e-mailů a v rámci facebookové skupiny Dobrovolnictví na FF UK. Zájemci o dobrovolnictví na FF UK se mohou přihlásit pomocí formuláře. Případné dotazy zodpoví koordinátorka dobrovolníků Šárka Machová.

Související:

Dobrovolnictví na FF UK: ideální způsob, jak se o fakultě dozvědět více a zapojit se do dění [ff.cuni.cz, 17. 4. 2015]

Proběhlo slavnostní předání prvních certifikátů pro dobrovolníky a dobrovolnice FF UK [ff.cuni.cz, 28. 5. 2015]

Proběhlo další předávání certifikátů pro dobrovolníky a dobrovolnice FF UK [ff.cuni.cz, 25. 1. 2016]

Dobrovolnictvi

foto: Emma Wonka (úvodní foto), archiv FF UK (foto z Noci filozofie)


Newsletter FF UK

Newsletter FF UK