Filozofická fakulta UK otevřela nové bistro provozované sociálním podnikem

Sociální podnik Startujeme, o.p.s., otevřel další bistro Mezi řádky – tentokrát v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK). Studentům a zaměstnancům fakulty nabídne čerstvé pečivo z vlastní řemeslné pekárny, fair trade kávu i teplé obědy. Jako v dalších provozovnách tohoto sociálního podniku i tady pracují na pomocných pozicích lidé se zdravotním postižením.

„Bistro Mezi řádky jsme vybrali, neboť v něm spatřujeme vyváženou kombinaci originálního ducha, sociálního podnikání a solidního ekonomického zázemí. Oceňujeme jasný koncept, originalitu, a zejména důraz na sociální a lokální dimenzi provozu. Podnikatelská filozofie bistra Mezi řádky velmi dobře rezonuje s naším akademickým prostředím,“ zdůvodnil výběr provozovatele bistra tajemník fakulty Filip Malý.

Vážíme si toho, že fakulta nám dala příležitost ukázat, co umíme my, co umí naši zaměstnanci s hendikepem,“ říká Jakub Knězů, ředitel Startujeme, o.p.s., a dodává: „Naším cílem není charita. Děláme bistra a kavárny tak, aby lidem u nás chutnalo, aby se k nám rádi vraceli. A náš sociální rozměr, to je něco navíc.“

Startujeme, o.p.s., uspělo ve výběrovém řízení, které FF UK uspořádala po úpadku předchozího provozovatele bistra. Smlouva je podepsaná na čtyři roky. Smluvní podmínky jsou nastaveny transparentně. V bistru Mezi řádky pracuje na zkrácené úvazky deset lidí se zdravotním postižením – roznášejí kávu, servírují jídla, uklízejí zázemí i prostory pro zákazníky. Za svoji práci dostávají mzdu na základě standardní pracovní smlouvy. Startujeme, o.p.s., společně se svým zakladatelem Etincelle, o.s., existuje už od roku 2005. Provozuje čtyři kavárny v Praze a jednu v Kladně, kde má i řemeslnou pekárnu. U Slaného pak Etincelle vede malou farmu, kde pěstuje zeleninu a chová zvířata. Etincelle díky spolupráci s radnicemi Kladna a třemi pražskými městskými částmi vybudovalo i malé úklidové týmy, které působí v Kladně a v Praze. Pod vedením pracovních asistentů je také tvoří lidé se zdravotním postižením.

V Praze 1. 11. 2016

Kontakt: