V říjnu proběhne 3. ročník kulturního festivalu Open Square

1. října 2016 odpoledne se na náměstí Jana Palacha v Praze uskuteční již 3. ročník kulturního festivalu Open Square. Návštěvníky čekají popularizační přednášky, výstavy, workshopy, divadla, koncerty, urban walks či debaty s architekty a umělci o podobě centra Prahy. Letošní ročník připravilo společně devět institucí, mimo jiné FF UK, Česká filharmonie, UMPRUM, Galerie hl. města Prahy a Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Na festivalu se představí i řada kateder a studentský spolků FF UK.

→ Workshopy: Od kaligrafie po dílnu mistra houslaře

_DSC9582Přímo na náměstí bude po celé odpoledne probíhat série workshopů a dílen. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet japonskou kaligrafii, znakový jazyk nebo tradiční korejské hry připravené studenty a absolventy FF UK. Naučí se objednat si jídlo v japonské či vietnamské restauraci a poděkovat za něj v příslušném jazyce. Tvůrčí dílny studentského spolku Katharsis nabídnou vhled do techniky slavných filmových hororových scén a spolek Praxis pásmo debat Temná komora filosofů o strachu v politice. Součástí budou i popularizační přednášky, například proč elfové mluví finsky a trpaslíci hebrejsky. Čtení z díla Světlany Aleksijevič, loňské nositelky Nobelovy ceny za literaturu, připravila herečka Táňa Fischerová.

Rodiče s dětmi mohou zavítat do Rudolfina na hudební workshopy pod vedením hudebníků České filharmonie, podívat se na zkoušku orchestru nebo navštívit dílnu mistra houslaře a mistra tvuku. Galerie nabídne výtvarné workshopy pro malé i velké návštěvníky.

Více z programu FF UK na webu festivalu.

→ Zažijte centrum jinak: Urban Walks, tematický geocaching a uprchlický larp

Odborníci z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy opět připravili tematické procházky centrem Prahy. Ve hře Cesta za snem si návštěvníci mohou vyzkoušet larp s uprchlickou tematikou a v okolí náměstí Jana Palacha bude možné po celý den lovit tematické cache spojené s historií a osobnostmi náměstí.

→ Koncerty a divadla

Jazz, cimbálovka, hudebníci České filharmonie, ale i kapely z Filozofické fakulty UK a konzertvarieté Pražské konzervatoře zaplní pódium na náměstí po celé odpoledne.

→ Město není váš obývák: S architekty a umělci o centru Prahy

Jak zbavit centrum Prahy aut, hluku a smogu a vrátit ho jeho obyvatelům? Má smysl vystavovat umění ve veřejném prostoru? Debatujte s architekty, odborníky a umělci o Praze a náměstí Jana Palacha.

→ Festival uzavře Dan Bárta & Robert Balzar Trio netradičním koncertem v Rudolfinu.

Webové stránky festivalu: opensquare.cz.

Pořádající instituce: Česká filharmonie, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Vysoká škola uměleckoprůmyslová, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, Galerie Rudolfinum, Městská knihovna, Galerie hl. města Prahy, Pražská konzervatoř

Open Square 4Kontaktní osoba pro média:

Mgr. Ina Píšová

tisková mluvčí projektu Open Square