Československo 38–89: Atentát je Českou hrou roku 2015

Počítačová hra Československo 38–89: Atentát, kterou vyvinuli odborníci z Filozofické a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s Ústavem pro soudobé dějiny Akademie věd ČR, získala ocenění Česká hra roku 2015, a to v kategorii Nejlepší debut v české herní tvorbě.

Titul Česká hra roku každoročně oceňuje nejlepší počítačové hry vytvořené domácími tvůrci. Letos poprvé v kategorii Nejlepší debut zvítězila hra českých vědců a akademiků. Hra Československo 38–89: Atentát se zabývá nacistickou okupací a obdobím po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

„Jedná se o skvělý úspěch, zejména proto, že ocenění přichází ze strany úspěšných profesionálů, českých herních vývojářů a designerů. V naší kategorii byly navíc nominovány skvělé hry jako je Factorio nebo Novus Inceptio,“ říká Vít Šisler z Filozofické fakulty UK, který cenu za autorský tým převzal.

„Konkurence v kategorii debutů byla letos silná a vyrovnaná. Jsem rád, že cenu nakonec získala natolik zajímavá a přínosná hra, jako je Československo 38–89,“ dodává Pavel Barák, předseda organizace České hry, která od roku 2001 sdružuje a podporuje české herní tvůrce a která ocenění Česká hra roku uděluje. Slavnostní vyhlášení České hry roku proběhlo 6. května 2016 v rámci mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm v Třeboni.

Výuková simulace si získala řadu příznivců nejen mezi širokou hráčskou veřejností, ale i mezi učiteli dějepisu, kteří hru využívají ve výuce. Autorský tým proto připravuje vydání druhého dílu pod názvem Vnitřní pohraničí. Ten se bude zabývat poválečným uspořádáním Československa, odsunem sudetských Němců a nástupem komunistů k moci. Autoři hry zároveň připravují vydání oceněného prvního dílu v anglické a německé verzi.

Oceněnou hru Československo 38–89: Atentát lze koupit v e-shopu Filozofické fakulty UKVýuková verze hry je školám k dispozici zdarma na stránkách projektu. Autory fotografií jsou České hry, z.s., a Československo 38–89.

Ceska_hra_roku_1  Ceska_hra_roku_2

Ukazka_ze_hry  Ukazka_ze_hry_2

Kontaktní osoby pro média:

Mgr. Vít Šisler, Ph.D. (Filozofická fakulta UK)

vit.sisler@ff.cuni.cz

Mgr. Cyril Brom, Ph.D. (Matematicko-fyzikální fakulta UK)

brom@ksvi.mff.cuni.cz

V Praze dne 24. 5. 2016