Proběhl druhý ročník festivalu Open Square

Náměstí Jana Palacha jako prostor pro sousedská setkávání, umění a živou kulturu. Takový je koncept festivalu Open Square, který už druhým rokem pořádají čtyři instituce – Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Česká filharmonie, Uměleckoprůmyslové museum v Praze a Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

V sobotu 17. října ožilo Náměstí Jana Palacha a okolní instituce venkovní výstavou, stánky, koncerty, workshopy, přednáškami a debatami. Na půdě FF UK probíhala vedle prezentací jednotlivých oborů pro uchazeče o studium celá řada studentských aktivit: od minikurzu znakového jazyka, přes prohlídku zapomenutých zákoutí budovy, až po výrobu portrétů z ASCII znaků z dílny studentů Nových médií. I letos zastřešilo festival jednotné téma. Po loňském Tolkienovi se přednášky z egyptologie, literatury, nových médií či severské mytologie nesly v duchu tématu Imaginární světy. Imaginace, kreativita a inspirace.

20151017IMG_6934     20151017IMG_7388

Návštěvníkům se otevřely i dveře protilehlé budovy České filharmonie, která nabízela komentované prohlídky budovy, houslařské dílny a návštěvu nahrávacího studia. Zatímco ve Sloupovém sále koncertovaly během celého dne komorní soubory, v podzemí probíhaly workshopy s hudebníky České filharmonie, o které byl, stejně jako o hru Po stopách Ducha hudby, mezi návštěvníky obrovský zájem.

20151017IMG_9950     20151017IMG_9965

Festival doprovodila venkovní výstava „Znáte Prahu“ o pražském životě v číslech, grafech a mapách a uzavřela jej velká panelová diskuze o Centru Prahy v roce 2040, v níž debatovali panelisté z pořádajících institucí. Spolu s publikem si kladli otázku, zda se centrum staré Prahy může proměnit v prostor, na jehož životě a podobě se podílejí nejen velké instituce, ale i samotní obyvatelé.

20151017IMG_9899    20151017IMG_9886

foto: archiv FF UK