Open Square 2015

Festival Open Square už druhým rokem pořádaly čtyři instituce – Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Česká filharmonie, Uměleckoprůmyslové museum v Praze a Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

V sobotu 17. října ožilo Náměstí Jana Palacha a okolní instituce venkovní výstavou, stánky, koncerty, workshopy, přednáškami a debatami. Na půdě FF UK probíhala vedle prezentací jednotlivých oborů pro uchazeče o studium celá řada studentských aktivit: od minikurzu znakového jazyka, přes prohlídku zapomenutých zákoutí budovy, až po výrobu portrétů z ASCII znaků z dílny studentů Nových médií. I letos zastřešilo festival jednotné téma. Po loňském Tolkienovi se přednášky z egyptologie, literatury, nových médií či severské mytologie nesly v duchu tématu Imaginární světy. Imaginace, kreativita a inspirace.

Návštěvníkům se otevřely i dveře protilehlé budovy České filharmonie, která nabízela komentované prohlídky budovy, houslařské dílny a návštěvu nahrávacího studia.

Festival doprovodila venkovní výstava „Znáte Prahu“ o pražském životě v číslech, grafech a mapách a uzavřela jej velká panelová diskuze o Centru Prahy v roce 2040, v níž debatovali panelisté z pořádajících institucí. Spolu s publikem si kladli otázku, zda se centrum staré Prahy může proměnit v prostor, na jehož životě a podobě se podílejí nejen velké instituce, ale i samotní obyvatelé.